Arama

ABD’de 'tarih yazan' iki Müslüman kadın

ABD Kongre seçimlerine katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler oldular. Tlaib yaptığı açıklamada "Amacım, etkili bir yolla İslam'ı temsil etmek" sözlerine yer vermiş; başörtülü ilk üye Omar ise "Temsili demokrasilerin ne olduğunu gösterebilmek için" seçimlere katıldığının altını çizmişti. Donald Trump'ın göçmen ve Müslüman karşıtı ırkçı söylemlerine muhalif olan bu iki ismi, biraz daha yakından tanıyalım.

  • 1
  • 9
ABD'DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİLER
ABD’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

Bu yıl, yaklaşık 100 Müslüman Amerikalı, Kongre ara seçimlerinde hem eyaletlerde, hem de ulusal düzeyde göreve talip olarak bir ilki gerçekleştirdi.

ABD için bu sayı, bir rekor. Ancak seçimlerdeki ilkler bununla sınırlı değil.

  • 2
  • 9
TEMSİLCİLER MECLİSİNE GİREN İLK MÜSLÜMAN KADIN ÜYELER
TEMSİLCİLER MECLİSİNE GİREN İLK MÜSLÜMAN KADIN ÜYELER

Michigan ve Minnesota eyaletlerinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak "Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler" olmayı başardılar.

Hem Tlaib hem de Omar, Trump'ın göç politikalarına şiddetle karşı çıkıyor ve Göç ve Gümrük Muhafaza Kurumu'nun (ICE) kapatılması çağrısında bulunuyordu. İki Müslüman kadın üyenin bu çağrıları, sandık başında da etkili oldu.

Seçmenlerin, Senatodaki 35, Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gittiği ülkede, Demokrat Parti'den aday olan Tlaib ve Omar, zaferlerini ilan ettiler.

  • 3
  • 9
“AMACIM ETKİLİ BİR YOLLA İSLAM’I TEMSİL ETMEK”
“AMACIM ETKİLİ BİR YOLLA İSLAM’I TEMSİL ETMEK”

Michigan eyaletinin 13. bölgesini elinde bulunduran eski Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi John Conyers, hakkında çıkan cinsel taciz iddialarından sonra görevinden istifa etmişti. Bu bölgeden aday olan Tlaib'in karşısına Cumhuriyetçi rakip bir adayın çıkmaması nedeniyle seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu.

Seçim öncesi ABD medyasına röportaj veren Rashida Tlaib, "Amacım; inancımla Kongrede caka satmak değil, herkese söylediğim gibi kamu hizmeti gibi etkili bir yolla İslam'ı temsil etmek" ifadesini kullanmıştı.

  • 4
  • 9
RASHIDA TLAIB KİMDİR?
RASHIDA TLAIB KİMDİR?

Rashida Tlaib, 24 Temmuz 1976'da Detroit'te, Filistinli bir anne ve babanın 14 çocuğundan ilki olarak dünyaya geldi.

Eğitimini Wayne Devlet Üniversitesi ve Western Michigan Üniversitesi Thomas M. Cooley Hukuk Okulunda tamamlayan Rashida, sosyal hizmetler uzmanı olarak görev yapıyordu.

2008 yılında Michigan'ın ilk Müslüman kadın eyalet meclisi üyesi olan Tlaib, Trump'ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarını etkileyen "tartışmalı seyahat yasağı" gibi politikalarına karşı çıkmak için Kongre yarışına girdiğini söylemişti.

  • 5
  • 9
“TARİHİ BİR ŞEY OLSUN DİYE SEÇİME GİRMEDİM”
“TARİHİ BİR ŞEY OLSUN DİYE SEÇİME GİRMEDİM”

Tlaib, bir röportajında "Seçime, seçilmem tarihi bir şey olur diye girmedim. Adaletsizlikler için, Müslüman kimliklerini ve buraya ait olup olmadıklarını sorgulayan oğullarım için girdim. Asla kenarda bekleyen biri olmadım" sözlerine yer vermişti.

Afrika kökenli Amerikalıların yoğun olarak yaşadığı bir bölgeden yarışa giren Rashida Tlaib, işçi sınıfının haklarını savunan bir aday portresi çizdi.

2016'daki Başkanlık seçiminde, dönemin Başkan Adayı Donald Trump'ın Detroit'teki konuşmasını kesen on kadar protestocudan biriydi.

Rashida Tlaib, seçimde oyların yüzde 90'ını alarak rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN