Arama

Libya’da düşman işgaline direnişin sembolü: Ömer Muhtar

Ömer Muhtar, Libya'da işgalci İtalyan güçlerine karşı sergilediği destansı direnişle tarihe geçen bir isim. Coğrafi şartlara dair bilgisi ve uyguladığı stratejik savaş taktikleri ile İtalyanları büyük hezimete uğrattı; muharebelerde gösterdiği başarıları nedeniyle "Çöl Aslanı" lakabıyla anıldı. Onun 22 yıl süren mücadelesi, düşmanın bile takdir ettiği bir destana dönüşmüştü.

  • 1
  • 12
LİBYA BAĞIMSIZLIK HAREKETİNİN ÖNDERİYDİ
LİBYA BAĞIMSIZLIK HAREKETİNİN ÖNDERİYDİ

🔸 "Çöl Aslanı" lakaplı Ömer Muhtar, bağımsızlık hareketine önderlik etmiş; dünya çapında sembol bir isim olmuştu.

🔸 Libya'nın dağlık bölgesi Cebel Ahdar'da 1860'larda dünyaya gelen Ömer Muhtar, eğitimini bu bölgede etkin olan Senusi Hareketi medreselerinde aldı.

Ömer Muhtar

  • 2
  • 12
ÖMER MUHTAR KİMDİR?
ÖMER MUHTAR KİMDİR?

🔸 1911'e gelindiğinde İtalya, Trablus ve Bingazi'ye saldırarak Libya'nın işgaline başladı. İtalyan kuvvetleri bölgedeki Osmanlı güçlerinden teslim olmalarını istedi.

🔸 Osmanlı birlikleri İtalyanların bu çağrısını reddederek, Libya yerel savunma güçleriyle birlikleriyle iç kesimlere çekilip, İtalyanlara karşı mücadele etti.

  • 3
  • 12
İTALYANLARI BÜYÜK BİR HEZİMETE UĞRATTI
İTALYANLARI BÜYÜK BİR HEZİMETE UĞRATTI

🔸 İtalyanlar, Trablusgarp vilayetine bağlı Trablus, Fizan ve Sirenayka bölgelerini ele geçirdiler. Kur'an-ı Kerim ve İslami ilimler öğretmeni olan Muhtar, destansı bir mücadeleye başladı.

🔸 Coğrafyayı yakından tanıması ve uyguladığı stratejik savaş taktikleri sayesinde İtalyanları büyük hezimete uğrattı.

Ömer Muhtar kimdir? Ömer Muhtar'ın Libya'nın bağımsızlığındaki rolü…

  • 4
  • 12
İŞGAL KARŞISINDA 22 YIL SÜREN MÜCADELE
İŞGAL KARŞISINDA 22 YIL SÜREN MÜCADELE

🔸 Ömer Muhtar kumandasındaki kuvvetler İtalyanlara vur kaç taktiği uygulamış, İtalyan işgal ordusu ile direnişçiler arasında çarpışmalar hızlanmıştı.

🔸 Ömer Muhtar karşısında pek çok İtalyan valisi başarısız olmuş, yerli ahalinin direnişini kırmak için her çareye başvurmuşlardı.

Libya'nın sembol ismi Ömer Muhtar'ın mücadelesi

  • 5
  • 12
DİRENİŞTEN VAZGEÇİRMEK İÇİN PEK ÇOK TEKLİFTE BULUNDULAR
DİRENİŞTEN VAZGEÇİRMEK İÇİN PEK ÇOK TEKLİFTE BULUNDULAR

🔸 İtalya'daki yönetim değişikliğinin ardından iktidara gelen faşist lider Benito Mussolini, 1930'da bölgeye İtalyan valisi olarak General Radolfo Graziani'yi atadı.

🔸 Ömer Muhtar ile defalarca görüşen vali, direnişten vazgeçtiği takdirde Hicaz'a veya Mısır'a gidebileceğini, ayrıca kendisine para verileceğini söyledi.

Ömer Muhtar'ın Libya'nın bağımsızlığındaki rolü…

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN