Arama

Cem Karaca’ya dair 15 ilginç bilgi

Cem Karaca'nın Rock'n Roll sevdasıyla başladığı müzik hayatındaki en büyük dönüşümün askerdeyken duyduğu saz sesinden etkilenmesiyle gerçekleştiğini biliyor musunuz? Peki ya, babasının Cem Karaca'yı "müzisyen olmasını engellemek" amacıyla konserlerinde adam kiralayıp yuhalattığını? Filistin için yazdığı şarkıyı, neden çarşamba günleri sahneye çıkmak istemediğini veya denize olan tutkusunu? İyi bir ses sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca'ya dair az bilinen gerçekleri sizler için derledik.

  • 1
  • 15
ÇOCUKLUĞU TİYATRO SAHNELERİNDE GEÇTİ
ÇOCUKLUĞU TİYATRO SAHNELERİNDE GEÇTİ

Türk rock müziğinin duayeni Muhtar Cem Karaca, 5 Nisan 1945 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Türk tiyatrosunun ünlü isimlerinden Toto Karaca, babası ise Mehmet Karaca idi.

Toto Karaca, Ermeni kökenliydi ve asıl ismi İrma Felekyan'dı. Mehmet Karaca ise bir Azeri türküydü. İkisi de başarılarını kanıtlamış, aranan, sevilen iki tiyatro sanatçısıydı. Cem Karaca, bu yüzden sahne tozunu yutarak büyüdü.

Cem Karaca'nın hayatını anlatan videoyu izlemek için tıklayın.

  • 2
  • 15
CEM KARACA MÜZİKLE NASIL TANIŞTI?
CEM KARACA MÜZİKLE NASIL TANIŞTI?

Orta öğrenimini Robert Koleji'nde yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğu olduğundan müziğe doğuştan yetenekliydi.

Müzik ile ilk tanışması, annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesi ile olmuştu.

  • 3
  • 15
‘YA DOKTOR OLACAĞIM YA MÜHENDİS’
‘YA DOKTOR OLACAĞIM YA MÜHENDİS’

Sanatçı bir ailenin ferdi olduğu halde aklında sanatla uğraşmak yoktu. Büyüyünce ne olacaksın sorusuna ya doktor olacağım derdi ya mühendis. Baba Mehmet Karaca'nın ise tek evladı üzerinde bambaşka hayalleri vardı. Ona göre Cem, büyüdüğünde hariciyeci olacaktı.

Kolej yıllarındayken dünyadaki popülaritesini arttıran rock müziğine ilgi duydu. Kız arkadaşlarını etkilemek için ve arkadaşlarının istekleri doğrultusunda dönemin rock starlarının şarkılarını söyledi. Karaca'nın sesinin güzelliğini keşfeden ise, annesi Toto Karaca'ydı.

Cem Karaca'nın sesinden "Islak Islak" adlı şarkıyı dinlemek için tıklayın.

  • 4
  • 15
ARKADAŞLARININ ISRARIYLA SAHNEYE ÇIKTI
ARKADAŞLARININ ISRARIYLA SAHNEYE ÇIKTI

O yılların da etkisiyle Elvis Presley dinlemeye başladı. Gün geçtikçe müzik zevki rock'n roll üzerinde yoğunlaşıyordu.

17 yaşına geldiğinde o zamanki adıyla çay denilen bir partide arkadaşlarının ısrarıyla sahneye çıktı. Artık müzik hayatına profesyonel olarak devam etmek istiyordu.

  • 5
  • 15
BABASI MÜZİSYEN OLMASINA KARŞI ÇIKMIŞTI
BABASI MÜZİSYEN OLMASINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Babası Mehmet Karaca, oğlunu müzik sevdasından vazgeçirmek istiyordu ancak, Cem Karaca bu konuda babasından daha inatçı çıkmıştı.

Sahnede Elvis Presley şarkıları seslendiren oğlundan, "Aman Adanalı" türküsünü istemesi için adam kiraladı, oğlunu yuhalattı.

Annesinin desteğini alan Cem Karaca'yı bu sevdadan vazgeçiremeyen Mehmet Karaca, oğluna "Buraların müziğini yap" diyerek tavsiyede bulundu.

Cem Karaca'nın sesinden "Deniz Üstü Köpürür" adlı şarkıyı dinlemek için tıklayın.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN