Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • BM'den Fransa'ya “Sığınmacılara su verin” çağrısı

BM'den Fransa'ya “Sığınmacılara su verin” çağrısı

BM, Fransa'ya, ülkede bulunan sığınmacıların yaşam şartlarını iyileştirmesi ve sığınmacılara su verilmesi yönündeki mahkeme kararına uyması çağrısını yaptı

BM’den Fransa’ya “Sığınmacılara su verin” çağrısı
Yayınlanma Tarihi: 16.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 16.10.2017 21:12

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Fransa'ya ülkenin kuzeyinde bulunan Calais'deki sığınmacılara su ve hijyen hizmeti verilmesi yönündeki mahkeme kararına uyulması çağrısında bulundu.


Burası Fransa'nın Manş denizi kıyısındaki Calais kentinde bulunan sığınmacı kampı. Temiz su ve tuvalet eksikliği yaşanan kampta çoğunluğunu Afgan, Sudan ve Pakistanlı sığınmacıların oluşturduğu kamp sakinleri lağım fareleriyle birlikte yaşıyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden (OHCHR) yapılan yazılı açıklamada, Fransa yönetiminden, ülkenin kuzeyindeki Calais ve çevresinde bulunan sığınmacıların su ve hijyen gibi ihtiyaçlarını karşılaması talep edildi.

Açıklamada, Paris yönetiminin bölgede bulunan sığınmacılara yönelik kalıcı tedbirler üretmesi istendi.

Üç BM uzmanının kaleme aldığı raporda, "Calais ve çevresindeki yaklaşık 700 sığınmacının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Fransa tarafından geçici olarak 10 portatif tuvalet ve su ihtiyacı için sadece 10 musluk yerleştirilmesinin endişe verici olduğu" belirtildi.

Raporda, Fransız Danıştayının, daha önce bölgede sığınmacılara su verilmesi ve temizlik ihtiyacının karşılanması için duş ve çeşmeler kurulması yönündeki kararı hatırlatılarak buna rağmen yerel yöneticilerin, somut çözüm sağlayan bu kararı uygulamadıkları vurgulandı.

Bölgede bulunan Grande-Synthe, Tatinghem, Angres et Dieppe sığınmacı kamplarının yeterli olmadığı belirtilen raporda, su, duş ve tuvalet eksikliği nedeniyle bazı sivil toplum kuruluşlarının devreye girdiği ve zor koşullar altında, taşımacılık sistemiyle sığınmacıların ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı oldukları kaydedildi.

BM uzmanları, uluslararası topluma, ülkenin kuzeyindeki sığınmacı sorunu ve Fransa'nın yükümlülüklerine dikkati çekmek amacıyla harekete geçme çağrısı yaptı.

Fransa'da Vahşi Orman (Jungle) olarak bilinen Calais Sığınmacı Kampı'nın, geçen yıl devlet tarafından dağıtılması sonrası bölgede yeniden toplanmalarını önlemek amacıyla sığınmacılara su ve yemek vermek yasaklanmıştı.

Konunun mahkemeye taşınması üzerine Lille İdare Mahkemesi, belediye ve valiliğin, sığınmacıların içme suyu ve duş ihtiyacının sağlanması için çalışma yapılması yönünde karar almış, bu karara yapılan itirazı ise Danıştay reddetmişti.

Daha önce Lille İdare Mahkemesinin kararına Calais Belediyesi ile itiraz eden İçişleri Bakanlığı, Danıştayın kararından sonra, Calais kentine mobil duşlar konulacağını fakat sığınmacıların tekrar toplanmasını önlemek için kamp bölgesinden uzak yerlerin tercih edileceğini duyurmuştu.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN