Arama

Fransızlardan büyük lütuf!

Fransa'nın Calais şehrindeki sığınmacıların bir bölümü için yerel mahkeme kararıyla tuvalet ve temizlik imkanları sağlandı. Yaklaşık 700 sığınmacı için geçtiğimiz günlerde, insanlık dışı uygulamaya son verilerek "temizlik imkanlarının sağlanması gerektiği" kararı yerel yetkilerce yerine getirildi.

Fransızlardan büyük lütuf!
Yayınlanma Tarihi: 17.8.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 17.08.2017 16:19

Fransa'nın Calais şehrindeki sığınmacıların bir bölümü için yerel mahkeme kararıyla tuvalet ve temizlik imkanları sağlandı.

Lille yerel mahkemesinin, sığınmacıların Fransa'dan İngiltere'ye geçiş güzergahında olan ülkenin kuzeyindeki Calais şehrinde bulunan yaklaşık 700 sığınmacı için geçen günlerde "temizlik imkanlarının sağlanması gerektiği"kararı, yerel yetkilerce yerine getirildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İTİRAZ ETMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı ve Calais şehir yönetiminin haziran ayında karara yaptığı itiraza rağmen Fransa Danıştayı temmuz ayında itirazı reddetti.

YAKIN ZAMANDA SAYI ARTACAK

Yerel makamlar, bölgede 10 tuvalet ve 5 temiz su kaynağının sığınmacıların kullanımına sunulduğunu, yakın zamanda bu sayının artırılacağını bildirdi.

DAĞITILAN KAMPA SIĞINMACILAR GERİ DÖNMÜŞTÜ

Calais'de "Jungle" olarak bilinen ve yaklaşık 8 bin kişinin kaldığı sığınmacı kampı sağlık koşullarının yetersizliği gerekçe gösterilerek geçen ekim ayında dağıtılmış, sığınmacıların bir kısmı ülkenin çeşitli yerlerindeki geçici barınma merkezlerine yerleştirilirken bir kısmı Calais'ye geri dönmüştü.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN