Arama

DEAŞ'ın yerini o örgüt mü alacak?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehditler Departmanı Direktör Yardımcısı Vladimir Andreev, DEAŞ'ın bozguna uğramasıyla onun yerine, El Nusra örgütünün geçebileceğini belirtti

DEAŞ’ın yerini o örgüt mü alacak?
Yayınlanma Tarihi: 6.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 06.10.2017 19:13

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehditler Departmanı Direktör Yardımcısı Vladimir Andreev, Rusya'nın 'Tüm dünyaya uluslararası hukukun, Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğünün sağlam temelinde ve mücadelenin sürdüğü ülkelerin onayı ile tek bir terörle mücadele cephesinde birleşme çağrısı yapmaya devam ettiğini' kaydetti.

'EL KAİDE'NİN GÖREVİNİ YAPMASI İÇİN KORUNUYOR'

Andreev, "Maalesef şimdiye kadar ve şu anki koşullarda diğer bazı ülkeler, Batılı ülkeler, bir takım üstünlükler sağlamak, bazı yerlere hâkim olmak, onları kontrol altına almak gibi farklı görevlerin peşinde. Terör örgütlerinin bazıları, yeni adı ne olursa olsun, fazla ileriye giden DEAŞ'in imha edildiği ve bu marka yok olduğu zaman, El Nusra şahsında El Kaide'nin birinci rollere dönmesi için korunuyor" ifadelerini kullandı.

'ONLAR ŞİMDİ KENDİLERİNİ BESLEYEN ELİ ISIRIYOR'

'Ülkelerin iç işlerine müdahale, istikrarsızlaştırma, uygun olmayan rejimleri uzaklaştırma enstrümanının' söz konusu olduğuna dikkat çeken Rus yetkili, ''Teröristler tek başlarına hiçbir şey yapmazlar. Belli bir etapta onlara yardım ettiler, açılmalarına imkân tanıdılar ve onlar şimdi bir zamanlar kendilerini besleyen eli ısırıyor, aynı el kendilerini beslemeye devam ediyor ve bir takım jeopolitik stratejilere uygun istikametlere yönlendiriyor. Rusya bunlara katılmıyor'' diye konuştu.

'MAALESEF ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ SAĞLANAMIYOR'

Andreev, ''Rusya, bu su yılanının çiğnenmesi için tam formatlı işbirliğine hazır, zira bu bizim çıkarlarımıza ve insanlığın çıkarlarına uygun değil. Fakat maalesef bu yönde genel bir uluslararası işbirliği şimdiye kadar sağlanamıyor'' ifadelerini kullandı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN