Arama

Super Helper Sendromu nedir?

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2024 09:23 Güncelleme Tarihi: 02.06.2024 09:36

Çevrenizdekilere "hayır!" diyemiyorsanız siz de Süper Yardımcı Sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz. Peki, bu sendromun belirtileri neler?

🔸 Çevrenizdekiler başı sıkıştığında ilk size mi geliyor? Ya da şöyle soralım, iki eliniz kanda dahi olsa söz konusu yardım olunca kendi önceliklerinizi silip atıyor musunuz?

🔸 Cevabınız "evet" ise siz de Süper Yardımcı Sendromu'na yakalanmış olabilirsiniz. "Yakalanmak" diyorum çünkü bu bir rahatsızlık.

🔸 İyilik, yardımseverlik, cömertlik gibi davranışları içinde barındırdığından kulağa bir sendrom değil de iyi bir davranışmış gibi gelse de durum maalesef gözüktüğü gibi değil.

🔸 Saydıklarımız haricinde yardım taleplerine "hayır!" diyememek, sendromun en büyük belirtisi. Eğer bir insan başkalarına yardım etmek için kendini ezer ve ihtiyaçlarını göz ardı ederse bu, o kişiyi Super Helper Sendromu'na sürükler.

🔸 Bütün mesele aslında davranışlarımızda aşırıya kaçmamaktır. Aksi durumda kişinin enerjisi tükenir, zihin sağlığı tehlikeye girer, en kötüsü de karşı taraftan beklediği takdiri görmediğinde büyük yıkım yaşar ve hayata küser.

🔸 Bunlar daha çok psikolojik sonuçlardı.Sürekli baş ağrısı, halsizlik, kas ağrıları ise fiziksel neticelerinden. Sonuç olarak "hayır" diyemediği için bu hastalığa yakalanan insanlar, "hayır" demeyi öğrendikleri takdir de iyileşebilirler.

Sunucu/Editör: Sümeyye GEDİZLİ

Kurgu: Ayşenur AKYOL

Kamera: Serkan Hervenik

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN