Arama

Müslüman ülkelerde Ramazan gelenekleri: Tataristan

Yayınlanma Tarihi: 09.04.2023 09:49 Güncelleme Tarihi: 09.04.2023 10:06

Mübarek Ramazan ayı tüm İslam alemi tarafından büyük bir heyecan ile beklenen rahmet ve bereket mevsimidir. Bu ay, Tatar Türklerinin diyarında da büyük bir sevinç ve heyecan ile karşılanır. Peki bu mübarek ay, Kul Şerif Camii ile tanıdığımız Tataristan'da hangi gelenekler ile yaşatılıyor?

Tataristan Cumhuriyeti'nde Müslüman halk, Ramazan-ı Şerif'i nasıl geçiriyor?

🔹 Tatar Türkleri, Ramazan sofralarına etli erişte, delemeşe denilen hamur kızartması ve çiğ böreği özel olarak hazırlarlar. Özellikle Meyve kurularıyla hurma bu bereketli ayın vazgeçilmezleri arasındadır.

🔹Tataristan'ın başkenti Kazan'daki camilerin çoğunda iftar çadırları kurulur ve Müslümanlar bu sofralarda buluşur. Uraza (Ramazan) Bayramı ile Şevval ayının başlangıcı kutlanır.

🔹Tatar halkı, bayram sofralarını; Belayakha, Mantı, Tukmeç gibi yöresel lezzetlerle donatır. Yemek için masaya oturulur, evin yaşlısı dua okur ve böylece yemeğe başlanır.

Başta Tatar halkı olmak üzere tüm İslam âleminin Ramazan'ı mübarek olsun.

🔹 🔹 🔹

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Kapanmayan yara: Kerbela

Kapanmayan yara: Kerbela

Allah Resulü (SAV) biricik torunu Hz. Hüseyin, ailesi ve maiyetiyle beraber 72 kişinin şehit...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN