Arama

Mevlid sadece Süleyman Çelebi'ye mi ait?

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2022 16:48 Güncelleme Tarihi: 07.10.2022 18:55

Süleyman Çelebi’nin yazdığı Vesület'ün Necat ile bugünkü mevlid arasındaki çeşitli farklar bulunuyor? Bu soruda akla 'Mevlid' eserinin kimin olduğu sorusunu getiriyor. Fikriyat yazarlarından Prof. Dr. İsmail Güleç konuya açıklık getirdi.

◾ Mevlid, zamanla Süleyman Çelebi'nin yazdığı halinden bambaşka bir mahiyete hüviyete büründü. Bu hüviyete bürünmesi yüzyıllar aldı.

◾ Yüzyıllar içinde hafızlarımızın, alimlerimizin, halkımızın beğenisi hep beraber mevlidi başka bir metne; ulusal ve milli bir metne dönüştürdü.

İsmail Güleç'in sitemizdeki yazılarını okumak için tıklayın

◾ Mevlid'i, milli, kutsal metinlerinden biri olarak kabul edebiliriz. Bunun içinde bir de mevlidin bir özelliği daha var.

◾ Mevlit dinleyicilerinin sadece pasif olarak dinledikleri bir metin değildir.

İsmail Güleç'in sitemizdeki yazılarını okumak için tıklayın

◾ Mevlid okunurken getirilen salavat ve selamlara iştirak edilmesi, cemaatin hep beraber adeta bir koro gibi salavat getirmesi sözlü tarafa bir örnektir. Tiyatroyu andıran tarafa gelince, özellikle Efendimizin (SAV) doğumunu müjdeleyen beyitler geldiği zaman; adeta o an içeriye Hz. Peygamber (SAV) girmişçesine hep birlikte ayağa kalkılır. Cemaat mevlithanlar kırahathanlar ayağa kalkar ve peygamberin gelmesini adeta karşılar.

◾ Bu ve buna benzer özellikler mevlidi sadece okunandan, yazılandan çıkartıp; onu toplumsal bir metin haline dönüştürür.

◾ Bu yönüyle de bizim milli metinlerimizdendir ve çok özeldir. Gönlümüzden geçen arzumuz bu metnin bu hüviyetiyle beraber gelişerek devam etmesi hayatımızdan çıkmamasıdır.

İsmail Güleç'in sitemizdeki yazılarını okumak için tıklayın

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Bir çift yürek

Bir çift yürek

Marla Morgan'ın Avustralya Aborjinlerine konuk olduğu günlerini anlattığı kitabı "Bir çift...

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN