Arama

  • Anasayfa
  • Tarih
  • Fahredddin Paşa’nın gizli arşivi gün yüzüne çıktı!

Fahredddin Paşa’nın gizli arşivi gün yüzüne çıktı!

Medine Müdafii Fahredddin Paşa’nın arşivi, İstanbul Büyükşehir Belediyesince satın alındı. Bu belgeler Atatürk Kitaplığı’nda araştırmacıların ve okuyucuların hizmetine sunuldu. Arşiv, bin 40 belge, bin 812 fotoğraf, 481 harita olmak üzere 3 bin 336 eserden oluşuyor. Kıymetli eserlerin arasında Fahreddin Paşa’nın ailesine gönderdiği mektuplar da bulunuyor.

Fahredddin Paşa’nın gizli arşivi gün yüzüne çıktı!
Yayınlanma Tarihi: 6.1.2018 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 06.01.2018 12:12

Medine Müdafii Ömer Fahreddin Paşa'nın arşivi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nca satın alınarak, dijital ortama aktarıldı ve araştırmacıların hizmetine sunuldu.


Yıllardır "nadir eser" alımı yapan Büyükşehir Belediyesi, 2001'den bu yana 233 bin 152 nadir eser satın aldı. Sahaflardan, kitapçılardan, şahıslardan ve müzayedelerden alınan "nadir eserler" için 21 milyon 565 bin lira ödendi.


Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda son olarak Fahreddin Paşa'nın arşivinin alımını gerçekleştirdi.


TARİHİN KİLİT OLAYLARI BU ARŞİVDE

Fahreddin Paşa'nın torunu Ömer Türkkan'dan satın alınan arşiv, Urfa'da Ermeni isyanları, Hicaz seferi ve Medine Müdafaası, Mısır ve Malta'da esir olduğu dönemler, Afganistan sefirliği dönemine ait fotoğraflar, kartpostallar, harita ve belgelerden oluşuyor.


Bin 40 belge, bin 812 fotoğraf, 481 harita ve 3 kartpostal olmak üzere 3 bin 336 eserden oluşan arşiv, Atatürk Kitaplığı'nda muhafaza altına alındı. Bu belgelerin arasında Fahreddin Paşa'nın yürüttüğü çetin mücadeleye ilişkin notlar ve ailesine gönderdiği mektuplar bulunuyor.


EŞİNE YAZDIĞI MEKTUP

Belgeler arasında yer alan, "Çocuklarımın Validesi" hitabıyla Malta'da iken eşine gönderdiği bir mektupta Paşa, "Beni muayeneye eden tabib-i resmi bir rapor verdi. 'Katiyen vahim bir maraz değildir.' diyor. Fakat isim veremiyor. Bununla 5 resim gönderdim, gözlerinizi öperim efendim." diyerek, rahatsızlığına ilişkin bilgi veriyor.


Bunun gibi pek çok kıymetli eserin bulunduğu arşivin tasnif ve katalog çalışması yapıldı. Belgeler, dijital ortama aktarılarak, araştırmacıların ve okuyucuların hizmetine sunuldu.


Arşive, Atatürk Kitaplığı'nın internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.


Öte yandan Fahreddin Paşa ile ilgili bir kitap çalışması da yapılıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN