Arama

’da tarihi ihya

Yayınlanma Tarihi: 19.06.2019 13:20 Güncelleme Tarihi: 19.06.2019 13:20
İstanbul’da tarihi ihya

1. Bölge Müdürü 15 yılda İstanbul’da yapılan restorasyonlara 672 milyon TL harcandığını bildirdi. İşte ​restorasyonu süren eserler...

'da restorasyonunda 15 yılda büyük artış yaşandı. İstanbul 1. Bölge Müdürü , 15 yılda 311 tarihi eserde restorasyon yapıldığını bu kapsamda ise 672 milyon 69 bin 547 lira harcandığını belirtti. Sarı, "Tarihi eserlerin restorasyonu dışında, Sultan Abdülhamid Han döneminde yapılmış, 100-120 yıllık halılar, hat levhaları, Kur'an-ı Kerimler atölyelerimizde onarılıyor. Ayrıca restorasyonda tarihi eserin çevresinde bulunan sadaka taşları ya da kuş evleri gibi eserlere de dikkat ediliyor. İSKİ ile bir projemiz var, çeşmeler de onarılıyor" dedi. Bazı restorasyon süreçlerinin neden uzun sürdüğü hakkındaki eleştirilere cevap veren Sarı, restorasyonun yapıldığı yerde bunu görmenin gerektiğini belirtti. Mürsel Sarı, "Bazen yapıda beş kat boya oluyor. El emeğiyle ameliyat bıçağı kullanılarak ince ince çalışılıyor. Ayrıca Hem din görevlileri hem de duyarlı vatandaş camiyle ilgili eksik gördüğünde ihbar ediyor" dedi.

RESTORASYONU SÜREN ESERLER
Kasımpaşa Mevlevihanesi, Teşvikiye Camisi, Muradiye Camisi, Eminönü ve Beyazıt Camisi, Kurmalı Mescit, Sultanahmet Camisi, Zeynep , Haseki Sultan Camisi, Ramazan Efendi Camisi, Yalı Hamamı, Camisi, Çocuk Mahkemesi, Mahmut , Ercan ve Ferruh Ketullah Camisi... Mürsel Sarı ayrıca, Davutpaşa Camisi ve Molla Feneri Camisi'nin ise geçtiğimiz aylarda tamamlanarak ibadete açıldığını vurguladı.


2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN