Arama

Asırlık kültür Londra'da görücüye çıkacak

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra'da dünyaca ünlü açık artırmalara ev sahipliği yapan Sotheby’s Müzayede Evi’nde Osmanlı dönemine ait güzide eserler beğeniye sunulacak.

Asırlık kültür Londra’da görücüye çıkacak
Yayınlanma Tarihi: 21.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 21.10.2017 16:20

Sotheby's Müzayede Evi'nin her yıl düzenlediği "Orta Doğu ve Hindistan'da Sanat" haftası kapsamında 25 Ekim'de gerçekleşecek "İslam Dünyası'nın Sanatları" başlıklı müzayedede Fars, Hindistan ve Osmanlı kültürlerine ait çok sayıda eser satışa sunulacak.

Dünya genelinde koleksiyonerler ve sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği açık artırma için müzayede kapsamında dün açılan serginin en dikkat çeken bölümlerinden biri Beyrutlu ünlü dekoratör Serge Brunst'ün kişisel koleksiyonundan oluşuyor.

Beyrut'ta Osmanlı tarzı birçok evin restorasyon çalışmalarına da katkı sağlayan Brunst'ün koleksiyonunda Osmanlı dönemine ait saray halıları, porselen işçilik, klasik tarz sandık, pusula, tombak ve sini gibi çeşitli parçaların yanı sıra önemli el yazması eserler ile Kur'an-ı Kerim örnekleri de bulunuyor.

EN GÖZDE PARÇA KADİFE HALI

Satılacak eserler arasında bu yılın en gözde parçası 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait metal iplikle işlenmiş (çatma) ipekli kadife halı.

Müzayedede satılacak parçalar hakkında bilgi veren Sotheby's'in İslami Sanatlar uzmanlarından Alexandra Roy, halının İstanbul veya Bursa'da üretildiğini tahmin etiklerini belirterek, "Bu halı benim müzayedeki en favori parçam. Umduğumuz aralıkta satılmazsa cidden hayal kırıklığına uğrarım, üst sınırın bile üstünde bir fiyatı hak ediyor." ifadelerini kullandı.

Osmanlı saray geleneğiyle ilişkilendirilen lale, gül, karanfil ve sümbül motifleriyle bezenen eşsiz halının 80 bin ile 120 bin sterline alıcı bulması bekleniyor.

İBN-İ SİNA'NIN "EL KANUN Fİ'T TIBB"I ALICISINI ARAYACAK

Müzayedede açık artırmaya sunulacak bir diğer önemli eser ise dünya tıp tarihine damga vuran İbn-i Sina'nın bin yıllık "El Kanun Fi't Tıbb" adlı Hicri 538/ Miladi 1144 tarihli kitabının hastalıklarla ilgili olan üçüncü cildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN