Arama

Güneydoğu turizmi bayram tatiline hazırlanıyor

Köklü tarihi ve inanç turizmindeki potansiyeliyle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesine, yaz sıcaklarının da etkisini kaybetmeye başlayacağı Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akını bekleniyor.

Güneydoğu turizmi bayram tatiline hazırlanıyor
Yayınlanma Tarihi: 16.8.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 16.08.2017 16:50

Yaz boyu yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle pek fazla turistin ziyaret etmediği Güneydoğu Anadolu Bölgesi, havaların serinlemeye başladığı bir döneme denk gelen bayram tatilinde oldukça hareketli bir sezon geçirmeyi bekliyor.

ŞANLIURFA ÖN PLANA ÇIKIYOR

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla düzenlenecek GAP turlarında, dünyanın en eski tapınak kalıntıları olarak kabul edilen Göbeklitepe ve Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen bölgeye ev sahipliği yapan Şanlıurfa ön plana çıkıyor.

Gastronomi turizmiyle dikkati çeken ve Gaziantep'in yanı sıra, tarihi taş evleri ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin de en fazla ziyaretçiyi ağırlayacak illerin başında yer alıyor.

Bölgenin güzide kentlerinden Diyarbakır ise bu dönem turizmde daha fazla pay almayı hedefliyor.

"ŞEHİRLERDE HAREKETLİLİK VAR"

Daha önce bölge üzerindeki olumsuz algı nedeniyle turizmcilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını anımsatan Yıldız, algının değişmesi yönündeki çaba ve gayretlerin artırılarak sürdürülmesi gerektiğine dikkati çekti.

Bölge illerinin her birinin birbirinden farklı değerleri barındırdığını anlatan Yıldız, "Gaziantep, turizm anlamında her zaman bölgemizde lokomotif görevini üstlenmeyi sürdürüyor. Şanlıurfa ise özellikle Göbeklitepe'nin bilinilirliğinin artırılmasıyla ayrı bir cazibe merkezi haline geldi. İnanç turizmi açısından da önemli bir değer olan Şanlıurfa'da her geçen gün turizm biraz daha iyiye gidiyor. Yine Mardin'de de hareketlilik yaşanmaya başladı. Mardin otantik yapısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Diyarbakır ise biraz daha toparlanma aşamasında bulunuyor" diye konuştu.

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan da kentte bayram tatili dolayısıyla ciddi bir turizm hareketliliğinin yaşanmasının beklendiğini söyledi.

Kentte bu yıl turizmde bir milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlamayı hedeflediklerini aktaran Aslan, "Amacımıza ulaşma noktasında ciddi bir ilerleme katettik. Bugünlerde rezervasyonlara baktığımızda bölge genelinde ciddi bir hareketlilik var. Şanlıurfa'da otellerde doluluk oranı yüzde 80'leri aşmış durumda. GAP turunun merkezi olan Şanlıurfa'ya yapılan rezervasyon bölgedeki hareketliliği zaten özetliyor. Bayramda yakaladığımız doluluk oranının sonrasında da aynı şekilde artarak devam edeceği görüşündeyiz. Konaklama tesislerinin istatistiklerindeki artış hepimizi sevindiriyor" dedi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN