Arama

? ?

Duha namazı nedir? Duha namazı nasıl kılınır?

Duha namazı, Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği nafile ibadetlerden birisidir. Efendimiz, duha namazı hakkında şöyle buyurur: "Kim kuşluk vaktinde namaz kılmaya devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar dahi olsa (kul hakkı hariç) mağfiret olunur." , bu yıl camilerde koronavirüs tedbirleri kapsamında kılınmaması üzerine evlerde duha namazının eda edilmesini tavsiye etti. Peki, ? ? Duha namazı kaç rekattır? ?

DUHA NAMAZI NEDİR?

Duha, sözlükte "güneş isabet etmek, terletmek, kuşluk yemeği yemek" anlamlarına gelir. "Dahvetün" kelimesi günün ilerlemesi, güneşin biraz yükselmesi manasına; duhâ kelimesi ise kuşluk vakti, gün aydınlığı manalarına gelir.

Duha namazı; güneşin doğup ufukta beş derece yani bir mızrak boyu yükselmesi ile kerahet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra ilk kuşluk vaktinde kılınır. Bir hadis-i kutsîde bu namazın faziletine işaretle şöyle buyurulur: "Ey Âdemoğlu, gününün ilk vakitlerinde benim için dört rekât nafile kılmaktan acizlik gösterme ki, günün sonunda seni korumayı tekeffül edeyim." (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 12)

NAFİLE NAMAZ NE DEMEKTİR?

DUHA NAMAZI KAÇ REKÂTTIR?

Hadis kaynaklarında çokça teşvik edilen duha (kuşluk) namazı; dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınabilir. En az iki rekât olarak kılınabileceği de söylenmiştir. Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek daha sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir.

"Kim kuşluk vaktinde namaz kılmaya devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar dahi olsa (kul hakkı hâriç) mağfiret olunur."

(İbn Mâce İkâmetu's-Salavât, 187)

DUHA NAMAZININ KILINIŞI

1. Rekat

"Niyet ettim Allah rızası için duha namazı kılmaya" diye niyet edilir

"Allahu Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır ve namaza başlanır.

Subhaneke okunup euzü besmele çekilir.

Fatiha ve ardından Kur'an'dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okunur.

Rüku ve secdeye gidilir.

"Allahü Ekber" diyerek rükûya eğilip üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir. Rükûdan doğrulurken "Semi'allahü limen hamideh", tam dik durunca ise "Rabbena lekel hamd" denir, "Allahü Ekber" diyerek iki defa secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir.

İSHAK DANIŞ VE NÜVİT CANDANER'İN SESİNDEN MEALLİ HATİM

2. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama durulur.

Besmele çekip Fatiha okunur.

Kur'an'dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz.

"Allahü Ekber" diyerek rükûya eğilip üç defa "Sübhane Rabbiye'l-Azim" denir. Rükûdan doğrulurken "Semi'allahü limen hamideh", tam dik durunca ise "Rabbena lekel hamd" denir, "Allahü Ekber" diyerek iki defa secdeye gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel-a'lâ" denir.

Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okunur. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlanır.

Fikriyat TV'de yer alan Kur'an-ı Kerim okumalarına ulaşmak için tıklayın

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN