Arama

"'dan şeytanını kovduk, yeni bir sayfa açtık"

Darfur'dan savaş şeytanını kovduk, yeni bir sayfa açtık

Güney eyaletinde halka hitap eden Devlet Başkanı , devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, "Barış ve uzlaşma merhalesine girdik" dedi

Devlet Başkanı , 'da bölgenin savaştan önceki haline dönmesi için yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Güney Darfur eyaletinde halka hitap eden Beşir, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, "Darfur'dan şeytanını kovduk, yeni bir sayfa açtık, barış ve uzlaşma merhalesine girdik." dedi.

Vatandaşların elindeki silahların toplanmasının gereğine dikkat çeken Beşir, silahların devletin egemenliğini sağlamak için düzenli güçlerle sınırlanması ve bölgedeki barışın, güvenliğin yaygınlaştırılmasının gerektiğini ifade etti.

Beşir, savaş nedeniyle yerlerinden edilen sığınmacıların sorunlarının çözüleceği sözü vererek, sığınmacıların yerleştirilmeleri, sağlık, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarının karşılanması için çalışılacaklarını belirtti.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, geçen nisan ayında vatandaşların elindeki silahları iki aşamada toplamak istediklerini açıklamış ancak bunun ne zaman başlayacağıyla ilgili bilgi vermemişti. ise arasındaki çatışmalara son vermek amacıyla silahların toplanması için komite kurmuştu.

Savunma Bakanı General , geçen salı yaptığı açıklamada, "Ordu, güç kullanarak da olsa vatandaşların elindeki silahları toplayacak." demişti.

Darfur'daki kabilelerin elindeki silahların sayısıyla ilgili resmi bir veri bulunmamakla birlikte bunun ağır silahlar dahil olmak üzere yüz binleri bulduğu ifade ediliyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN