Arama

İsrail'in zorla evinden çıkardığı ailenin evi önünde cuma namazı

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2017 00:00 Güncelleme Tarihi: 15.09.2017 21:04
İsrail'in zorla evinden çıkardığı ailenin evi önünde cuma namazı

Filistinliler, İsrail polisinin altındaki 'teki evinden zorla çıkardığı ailesinin evinin önünde cuma namazı kıldı

'ün Şeyh Cerrah mahallesinde, ailesi ile dayanışma amacıyla kılınan cuma namazının imamlığını Kudüs ve Filistin Müftüsü yaptı.

Müftü Hüseyin, verdiği cuma hutbesinde, İsrail'e Filistinlilere yönelik ihlallerini durdurması ve altındaki Doğu politikalarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Filistinlilerin 14 Temmuz'da başlayan olayları sırasında ortaya koyduğu "şiddetsiz" direnişi hatırlatan Hüseyin, Filistinlilerin aynı şekilde Şemasne ailesini de yalnız bırakmadığını belirterek, işgal güçlerine karşı ortaya koyduğu direnişlerine övgüde bulundu.

Filistin Yönetimi Adnan El Hüseyni'nin de aralarında bulunduğu Filistinliler, namazın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

İsrail polisi 5 Eylül'de, Filistinli Şemasne ailesinin 'nde 1964'ten bu yana ikamet ettikleri evi Yahudi yerleşimciler için boşaltmıştı.

Tel Aviv yönetimi, Şemasne ailesinin yanı sıra Filistinlilere ait bir çok evin "1948 öncesi Yahudilere ait topraklar üzerinde inşa edildiğini" ileri sürüyor.

Filistinli aileler geçmiş yıllarda söz konusu toprakların Yahudilerin mülkü olmadığını gösteren belgeler sunmuş ancak bu belgeler İsrail mahkemeleri tarafından kabul görmemişti.

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te 200 bin, 'da ise 400 bini aşkın bulunuyor.

Uluslararası hukuka göre, bu bölgelerdeki tüm Yahudi yerleşim birimleri kabul ediliyor.

Öteyandan Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde toplanan İsrailli bir grup, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'teki evinden zorla çıkardığı Şemasne ailesinin evinin önünde gösteri düzenledi. Göstericiler, Şemasne ailesine destek amacıyla slogan atıp Filistin bayrağı ve dövizler taşıdı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN