Arama

'ta 'u görevden düşürme hamlesi

Irak'ta Fuad Masum'u görevden düşürme hamlesi

'ta Cumhurbaşkanı 'un bazı çevreler tarafından görevden alınması için imza toplanmaya başlandığı iddia edildi

Başbakanı , 'nin () 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandumun yasal olmadığını yineleyerek, tek taraflı adım atılmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Başbakan İbadi, ülkenin güneyindeki Zikar vilayetini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Bölgesel yönetimin referandumu anayasaya aykırıdır. Biz Irak'ın birliğinden yanayız ve adı Irak olan bu vatanda hep beraber yaşamak istiyoruz" dedi.

"Tek taraflı adım atılmasını kabul edemeyiz ve bu mümkün de değil" diye konuşan İbadi, ülke topraklarının kurtarılmasının son aşamasına geldiklerini ve terör tehdidine karşı güvenlik güçlerini eğitip donatmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

CUMHURBAŞKANINI DÜŞÜRME HAMLESİ

Öte yandan Bağdat'ta bazı siyasi çevrelerden edinilen bilgiye göre, referandum planlarına karşı meclisin en büyük grubu olan ile Sünnilerin en büyük grubu 'ndan milletvekilleri, Cumhurbaşkanı 'u görevden almak için imza toplamaya başladı.

Meclisin ayrıca Kerkük Valisi 'i de azletmeyi gündeme aldığı iddia ediliyor.

MECLİS REFERANDUMU REDDETMİŞTİ

, dünkü oylamada IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti. Öte yandan ve vilayetlerindeki yerel yönetimler de referandumun kendi sınırları dahilinde yapılmasını reddetme kararı almıştı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN