Arama

İbadi’den "tek taraflı" referandum kararına tepki

IKBY’nin 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumuna katılma yönündeki kararı tanımayacaklarını belirten Irak Başbakanı İbadi, bunun daha fazla çekişme ve çatışmalara neden olacağını söyledi

İbadi’den tek taraflı referandum kararına tepki
Yayınlanma Tarihi: 29.8.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 29.08.2017 21:06

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Kerkük İl Meclisi'nde Kürt üyelerin tek taraflı görüşüyle alınan referandum kararının "yanlış olduğunu" ve bunu kabul etmediklerini söyledi.

İbadi, Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, "Kerkük İl Meclisi'nde alınan karar yanlıştır ve bunu kabul etmiyoruz. Kararlar bu şekilde alınmaz." dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referandumuna katılma yönünde İl Meclisi'nde alınan tek taraflı kararın yasal olmadığını, tanımayacaklarını ve bunun daha fazla çekişme ve çatışmalara neden olacağını yineleyen İbadi, konuyla ilgili Kürt yetkilileri diyaloğa çağırdı.

"BİRLİKTE YAŞAMAYI SEÇMELİYİZ"

İbadi, "Kararların kaba kuvvet kullanarak alınması sağlıklı değil. O zaman Erbil'de Araplara, Süleymaniye'de Türkmenlere ve diğer bölgelerde de Hristiyan ve Ezidilere de konfederasyonlar verelim mi? Bu yanlış bir yöntemdir. Bölgemiz artık güvenli bölgedir ve hep birlikte yaşamayı seçmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Türkmenlerin yaşadığı Telafer'in, İyadiyye nahiyesi dışındaki tüm bölgelerinin DEAŞ'tan kurtarıldığını belirten İbadi, "Telafer'in tamamen kurtarılmasını yakında duyuracağız." dedi.

"TERÖRÜ BİR BÖLGEDEN DİĞERİNE İNTİKAL ETTİRMEK YERİNE BİTİRMEK İSTİYORUZ"

Lübnan ordusuyla terör örgütü DEAŞ arasında varılan ateşkesteki militanların Irak-Suriye sınırına çekilmesi maddesini eleştiren İbadi, "Bu bizim için endişe vericidir ve Irak halkına kötülüktür. Irak ile konu hakkında istişare olmasını dilerdik. Terörü bir bölgeden diğerine intikal ettirmek yerine bitirmek istiyoruz. Terörle müzakere gerekçesi olmaz. Suriye hükümetinden konuyu gözden geçirmesini istiyoruz ve onlarla her türlü iş birliğine hazırız." diye konuştu.

Vatandaşları Kurban Bayramı boyunca kalabalık yerlerden uzak durmaya çağıran Başbakan İbadi, Irak ile Ürdün arasındaki Treybil sınır kapısının açılacağını duyurdu.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN