Arama

Filistin'de siyasi bölünmüşlüğü bitirme çabaları

Filistin Başbakanı Hamdallah, Ramallah'ta Hamas mensubu Yasama Konseyi üyeleri ile yaptığı görüşmede "bölgede yaşanan ayrılığa son verilmesi, ulusal birliğin güçlendirilmesini" görüştü

Filistin’de siyasi bölünmüşlüğü bitirme çabaları
Yayınlanma Tarihi: 14.8.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 14.08.2017 18:38

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'ın Hamas mensubu Yasama Konseyi üyelerinden oluşan heyeti kabul ettiği bildirildi.

Ramallah'taki Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Hamdallah ile Yasama Konseyi üyelerinden oluşan heyetin görüşmede, "bölgede yaşanan ayrılığa son verilmesi, ulusal birliğin güçlendirilmesinin" yanı sıra gündemdeki son gelişmeleri ele aldığı belirtildi.

Hamdallah'ın görüşmede, Hamaslı heyete, Gazze'deki sıkıntıların hafiflemesi için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın girişimini kabul etme davetini tekrarladığı kaydedildi.

Gazze'deki Hamas hükümetinin, geçen mart ayında hükümet işlerinin yürütülmesi için kurduğu İdari Komite, Filistin yönetimi tarafından kabul edilmemişti.

Hamas, ağustos ayının başlarında, Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasında bölünmeye son verilmesi kapsamında İdari Komiteyi feshetmeyi de içeren yeni bir siyasi girişim sunmuştu.

Filistin yönetiminin ise Hamas'ın önerisine itibar etmeksizin Abbas'ın "Gazze'deki İdari Komitenin koşulsuzca feshi, Filistin hükümetinin Gazze Şeridi'nde etkin hale gelmesi ve seçimlere gidilmesi" maddelerini içeren girişiminde ısrarcı olduğu belirtiliyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN