Arama

Krizin tek çözümü birlik ve beraberlik

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, “Güç kullanarak egemenlik sağlama girişimi ateşle oynamaktır. Söz konusu kriz, mukaddesatı koruma konusunda birlik ve beraberliğin tek çözüm olduğunu göstermiştir” dedi.

Krizin tek çözümü birlik ve beraberlik
Yayınlanma Tarihi: 27.7.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 27.07.2017 22:40

İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'daki artan ihlalleri nedeniyle Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelen Arap ülkeleri dışişleri bakanları, Filistin halkının mücadelesinden övgüyle bahsederek, İsrail'in geri adım atmasını memnuniyetle karşıladı.

Arap Birliği genel kurulunda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, müslümanların Mescid-i Aksa'dan asla vazgeçmeyeceklerini göstermesi bakımından toplantının simgesel önem taşıdığını ifade etti.

Ebu Gayt şunları kaydetti: "Kudüs kırmızı çizgidir. Kim olursa olsun çizgiyi geçmesine izin vermeyiz. Şehirde durumun oldu-bittiye getirilerek değiştirilmesi kabul edilemez. Güç kullanarak egemenlik sağlama girişimi ateşle oynamaktır. Söz konusu kriz, mukaddesatı koruma konusunda birlik ve beraberliğin tek çözüm olduğunu göstermiştir. İşgalci devletin bu krizi ve sonuçlarını iyi okuyacağını umarım."

Toplantıda Ürdün, Fas ve Filistin dışişleri bakanları da söz aldı. Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safti konuşmasında, İsrail'in uygulamalarından vazgeçmesini ve Mescid-i Aksa'da durumun eski haline tekrar dönmesiyle ilgili tutumunu memnuniyetle karşıladığını dile getirerek, Filistin halkının kahramanca direnişini "Müslüman ve Hristiyanların mukaddesatına sahip çıkma" adına "tarihi" olarak nitelendirdi.

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, ülkesinin Filistin halkının direnişini desteklediğini ifade etti. Burita, "Filistin halkının kahramanca direnişi işgal güçlerine geri adım attırdı ve Mescid-i Aksa'daki ihlallerinden vazgeçmeye zorladı." dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ise "Kudüs halkı Arap ve Müslümanların onurunu korumuş ve Filistin davasını tekrar gündeme taşımayı başarmıştır." ifadelerini kullandı.

21 Arap ülkesinin dışişleri ve devlet bakanları seviyesinde temsil edildiği toplantıya, Katar'ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan Bin Saad el-Merihi'nin de katılması dikkat çekti.

Kudüslü alimler, İsrail'in Müslümanların Mescid-i Aksa'ya yönelik taleplerini yerine getirmesinin ardından bugün Aksa'ya girme çağrısı yapmıştı.

İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını 16 Temmuz Pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti. Fiilistinlilerin tepkisi ve kararlı direnişi üzerine İsrail Güvenlik Kabinesi Mescid-i Aksa'nın kapılarındaki dedektörler sökülerek kaldırılmıştı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN