Arama

Rızık nedir? Rızkı kim verir? Başkasının rızkı yenir mi?

Yayınlanma Tarihi: 23.01.2019 19:25 Güncelleme Tarihi: 23.01.2019 15:24
Rızık nedir? Rızkı kim verir? Başkasının rızkı yenir mi?

Rızık, helal olan şeyleri kapsadığı gibi, haram olanları da kapsar. O halde, rızık nedir? Rızkı kim verir? Başkasının rızkı yenir mi? Diyanet’in İlmihal-1 “İman ve İbadetler” kitabında yer alan bilgilere göre, rızık hakkında merak edilenleri ve bilinmeyenleri sizler için derledik.

RIZIK NEDİR?

Sözlükte "azık, yenilen, içilen ve faydalanılan şey" anlamına gelen rızk, terim olarak, "yüce Allah'ın, canlılara yiyip içmek ve yararlanmak için verdiği her şey" diye tanımlanır. Bu tanıma göre rızık, helâl olan şeyleri kapsadığı gibi, haram olanları da kapsamaktadır.

RIZKI KİM VERİR?

Ehl-i sünnet rızık konusunda şu temel prensipleri benimsemiştir:

Yegâne rızk veren (rezzâk-ı âlem) Allah Teâlâ'dır. Kur'an'da, "Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca Allah'ın üzerinedir..." (el-Hûd 11/6) buyurularak, tüm canlıların rızkını verenin Allah olduğu bildirilmiş, bir başka âyette de O'nun, dilediğine bol rızk verip, dilediğinin rızkını ise daralttığı ifade edilmiştir (eş-Şûrâ 42/12).

Rızkı yaratan ve veren Allah Teâlâ'dır. Kul, Allah'ın evrende geçerli tabii kanunlarını gözeterek çalışır, çabalar, sebeplere sarılır ve rızkı kazanmak için tercihlerde bulunur. Allah da onun bu tercihine ve çabasına göre rızkını yaratır. Allah'ın yegâne rızık veren olması, tembellik yapmayı, çalışmamayı, yanlış bir tevekkül anlayışına sahip olmayı gerektirmez. Kazanç için, meşrû yollardan gerekli girişimde bulunmak kuldan, rızkı yaratmak ise Allah'tandır.

Haram olan bir şey, onu kazanan kul için rızık sayılır. Fakat Allah'ın haram olan rızkı, kulun kazanmasına rızâsı yoktur. Bir âyette, "Artık Allah'ın size verdiği rızıktan helâl ve temiz olarak yiyin..." (en-Nahl 16/114) buyurularak, helâl yenilmesi emredilmiş, haram yasaklanmıştır.

BAŞKASININ RIZKI YENİR Mİ?

Herkes kendi rızkını yer. Bir kimse başkasının rızkını yiyemeyeceği gibi, başka biri de onun rızkını yiyemez.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN