Arama

Yabancı öğrencilerin gözünden Türkiye'de ramazan

Yabancı öğrencilerin gözünden Türkiye’de ramazan
Yayınlanma Tarihi: 3.6.2017 14:02:00

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının bursuyla yükseköğrenim gören yabancı öğrenciler, farklı kültür ve inançlardan olmalarına rağmen ramazanda Türkiye’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getiriyor


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) bursuyla Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler, ramazanla ilgili düşünce ve görüşlerini AA muhabirine anlattı.

Ankara Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi gören Tanzanyalı Edwin Sostenis, iki yıldan beri Türkiye’de yaşadığını, ailesinde de İslam dinine mensup bireyler olduğunu söyledi. Ramazanda arkadaşları tarafından iftara davet edildiğini, Müslümanları kardeşleri gibi gördüğünü belirten Sostenis, "Ramazanda Türkiye’de kendimi rahat hissediyorum. İnsanlar samimi ve hoşgörülü davranıyor." dedi.

Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi birinci sınıf öğrencisi Namibyalı Şaandre Finis de iki yıldır Türkiye’de bulunduğunu, ülkesinde de oruç tutan insanlar olduğunu söyledi. Ramazanı ve oruç ibadetini anlamaya çalıştığını belirten Finis, ramazanın fakir insanların nasıl yaşadığını anlamayı sağladığını kaydetti.

Finis, Türkiye’de 17 saat oruç tutulduğunu ve bunun zor olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye’de arkadaşlarımın yüzde 90’ı Müslüman. Onlar oruç tutuyorlar, ben onlara saygı gösteriyorum. Onların yanında yemek yemiyorum. Müslüman değilim, Hristiyanım ama bazı günler ben de oruç tutuyorum çünkü arkadaşlarım, kardeşlerim bunlar. O zaman onlara saygı gösteriyorum, biraz daha motivasyonlu gidiyorum çalışmaya." ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesinde doktora eğitimi gören Moğolistanlı Urintuya Daştirin de, 6 ay önce Türkiye’ye geldiğini ve arkadaşlarından ramazan hakkında bilgi aldığını söyledi.

Ailesinin Budist olduğunu belirten Daştirin, "Biz sadece suyla oruç tutuyoruz. En az bir gün, bazen 72 saat oruç tutuyoruz ama yemek hiç yemiyoruz." diye konuştu. Daştirin, İslam’da da oruç ibadeti olduğu için sevindiğini dile getirerek, kaldığı yurtta ramazanda ibadetlerini yapan Müslüman öğrencilerden iyi enerji aldığını anlattı. (A.A. Ankara)
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN