Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul müjdesini verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul müjdesini verdi

Türkiye-Sırbistan İş Forumunda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul Boğazı'na paralel bir 'Kanal İstanbul' yapmak, benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul müjdesini verdi
Yayınlanma Tarihi: 10.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 10.10.2017 20:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul Boğazı'na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere ki 'Kanal İstanbul' dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız." dedi.

Erdoğan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen "Türkiye-Sırbistan İş Forumu"nda konuştu.

Başbakan olarak, yedi yıl önce geldiği Sırbistan'ı bu kez cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, samimi misafirperverliği için Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'e teşekkürlerini iletti.

Bu ziyaretin, Sırbistan ile ilişkilere verdikleri önemin ispatı olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye'den yaklaşık 200 kadar işadamıyla bu ülkede bulunduğunu, Sırbistan'daki işadamlarıyla beraber şu anda yaklaşık 700 kadar işadamının salonda hazır olduğunu kaydetti.

Erdoğan, bu tabloyu iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıma arzularının ifadesi olarak gördüğünü dile getirerek şunları söyledi:

"Türkiye, hem içinde bulunduğu coğrafyanın özellikleri hem de kendi iç dinamikleri sebebiyle sık sık ciddi sınamalarla karşı karşıya gelen bir ülkedir. Bunun en çarpıcı örneklerinden birini, geçtiğimiz yılın 15 Temmuz gecesi yaşadık. Özgürlüğümüze ve geleceğimize yönelik tarihimizin bu en sinsi, kanlı saldırısını milletimizin gösterdiği büyük cesaret ve fedakarlıkla başarısızlığa uğratmayı başardık. Türkiye, darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığı tehlikeyi geride bırakmış ve ekonomisinin güçlü temeller üzerine kurulu olduğunu bir kez daha dünyaya ispat etmiştir."

"15 YILDA YAŞANAN DEĞİŞİM TAM BİR BAŞARI HİKAYESİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011-2015 yıllarında yüzde 7,1 büyüyen ekonominin bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1'lik bir büyüme oranına ulaştığını, böylelikle Türkiye'nin yeniden hedeflerine uygun bir yere geldiğini ifade etti.

Bugün IMF'nin yaptığı açıklamayla Türkiye'nin yine bu yıl içerisinde yüzde 5,1'lik bir büyüme oranını yakalayacağının ortaya konulduğunu aktaran Erdoğan, "Türkiye, yüzde 100'lük bir büyüme oranına ulaşıyor. Esasen Türkiye'nin genel ekonomik görünümünde geçtiğimiz 15 yılda yaşanan değişim tam bir başarı hikayesidir." dedi.

Erdoğan, son 15 yıllık dönemde ihracatın beş kat artarak, en son 153 milyar dolar seviyesine çıktığını anımsatarak, bu rakamı 2023 hedefleri bağlamında 500 milyar dolar seviyesine taşımak istediklerini vurguladı.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Büyük çaplı proje ve yatırımlarımızı, iç ve dış çalkantılara müsaade etmeden kararlılıkla sürdürüyoruz. Nitekim geçtiğimiz sene her biri kendi alanlarında dünya çapında yatırımlar olan Osmangazi Köprüsü'nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ve Avrasya Tüneli'nin açılışlarını yaptık.

Mart ayında dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temelini attık. İstanbul'da dünyanın en büyük havalimanının ilk etabının önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete alınması için çalışmalar devam ediyor. İlk etapta yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanımız 2023'te bittiğinde, yılda 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Gerekirse 200 milyon/yıl yolcu kapasitesine ulaşma imkanı da var. Bu, devletin bir havalimanı değil, özel teşebbüsün bir konsorsiyumu olarak inşa ettiği bir havalimanı."

Diğer tüm alanlarda da benzer yatırımların sürdüğüne dikkati çeken Erdoğan, "Ayrıca İstanbul Boğazı'na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere ki 'Kanal İstanbul' dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız." dedi.

TÜRK İŞADAMLARI İÇİN YENİ ALAN

Erdoğan, 2002'de benzer bir süreci başlatan bir ülke olarak Sırbistan'ın yapısal reformlar alanındaki adımlarını desteklediklerini dile getirdi.

Türk iş adamlarının Sırbistan'a olan ilgilerinin arttığını, bunun devamını temenni ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Kaliteli iş gücünüz ve sağladığınız kolaylıklar sayesinde yatırımcılarımızın Sırbistan'a ilgisinin süratle somut kazanımlara dönüşeceğine inanıyorum. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanına, ülkemizden gelen yatırımcılarla ve onların sorunlarıyla bizzat ilgilendiği için teşekkürlerimi iki ülke iş adamları önünde tekrarlamak istiyorum. Bu yaklaşımınız buradaki Türk iş adamları kadar ülkenize yatırım yapmayı düşünen diğer Türk iş adamları için de önem taşıyor." diye konuştu.

Ülkeler arasında serbest ticaret, vize anlaşması, yatırımların teşviki ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmaları gibi temel ikili düzenlemelerin mevcut olduğunu anımsatan Erdoğan, serbest ticaret anlaşmasının günün şartlarına göre gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hali hazırda Türk yatırımcıların Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye istihdam imkanı sağladığını, bu rakamın gelecek yıl iki katına çıkacağını ümit ettiğini söyledi.

Türk firmalarına Sırp makamları tarafından verilen desteğin sürmesi halinde bu rakamların katlanarak artmasının mümkün olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ulaştırma alanında atabileceğimiz ilave adımlar, ülkelerimiz arasında birçok zenginliği getirecektir. Çünkü altyapı o ülkenin medenileşmesi ve gelişmesinde en önemli adımlardan, adeta sıçrama tahtalarından biridir. Konuyla ilgili olarak ben medeniyet olarak yolu çok önemsiyorum. Yol medeniyettir. Bu yolculukta da özellike altyapı noktasında duble yolların Sırbistan'a kazandırılması, Sırbistan'ın sınıf atlamasını sağlayacaktır. Türkiye-Sırbistan- Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesi'nin gerçekleştireceği çalışmalar, inanıyorum ki bu yöndeki çabaların önemini de ayrıca ortaya koyuyor."

Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle otelcilik sektöründe Türkiye'nin gücü inkar edilmez, tartışılmaz. Dolayısıyla birlikte yapılacak yatırımlarla turizm sektörü istihdamda önemli bir imkan sağlamaktadır. Hizmet sektörünün en önemli adımlarından bir tanesi olan turizm sektöründe atılacak adım ciddi madana Sırbistan'ın istihdam açığını kapamaya yarayacaktır. Sayın Vucic ile en son 20 Eylül'de New York'ta yaptığımız görüşmede, bu konuda daha fazla çaba gösterme irademizi teyit etmiştik. Sırbistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısı yılda ortalama yüzde 35 artıyor. Türkiye, Sırp turistlerin de en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Bu güzel gelişmelerin artarak sürmesi için çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Kültür, sanat, edebiyat gibi insani ilişkilerimizin temelini oluşturan konularda karşılıklı olarak çok daha fazla gayret göstermeliyiz."

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN