Arama

'daki soykırıma Batı'dan

Myanmar'daki soykırıma Batı'dan cılız tepki

Müslümanlara yönelik ve saldırılarda sessiz kalmayı tercih eden Batılı ülkeler, ’daki soykırıma da tepkisiz kalıyor. Kanadalı iki bakan, "Cinayetler ve diğer ciddi , Rohingyalara karşı yaygın saldırıların bir parçası haline geldi. Bunlar insanlığa karşı işlenen suçlardır ve bu etnik temizliği sona erdirme sorumluluğu Myanmar'ın askeri liderliğine ve sivil hükümetine aittir" demekle yetindi

, 'daki Rohingyalar () ve diğer etnik azınlıkların durumundan derin kaygı duyduğunu, devam eden insanlık krizinde insanlığa karşı suç işlendiğini bildirdi.

ve Uluslararası Kalkınma Bakanı tarafından yapılan ortak açıklamada, Kanada'nın Myanmar'daki Rohingyalar ve diğer etnik azınlıkların durumundan derin kaygı duyduğu belirtildi.

Açıklamada, "Cinayetler ve diğer ciddi , Rohingyalara karşı yaygın saldırıların bir parçası haline geldi. Bunlar insanlığa karşı işlenen suçlardır ve bu etnik temizliği sona erdirme sorumluluğu, Myanmar'ın askeri liderliğine ve sivil hükümetine aittir" ifadelerine yer verildi.

Yetkililere Rohingyalar ve diğer etnik azınlıkların, özgürce yaşayabilecekleri, yasalar önünde eşit olacakları evlerine onurlu, güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüş şartlarını oluşturma çağrısı yapılan açıklamada, Kanada dahil uluslararası toplumun Myanmar'daki durum için daha fazlasını yapması gerektiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kanada, Myanmar'daki askeri ve sivil yetkilileri şiddeti sona erdirmeye, insani yardımların eksiksiz, güvenli ve engelsiz teslim edilmesine izin vermeye ve başkanlığındaki 'nun tavsiyelerini uygulamaya çağırıyor."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN