Arama

Myanmar hükümetinin BM'ye Arakan ambargosu sürüyor

Myanmar hükümeti, Birleşmiş Milletler'in (BM) inceleme misyonunu, ordu ve fanatik Budistlerin saldırısı altındaki Arakan'a sokmayacaklarını duyurdu

Myanmar hükümetinin BM’ye Arakan ambargosu sürüyor
Yayınlanma Tarihi: 3.10.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 03.10.2017 22:06

Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü Htay, BM inceleme misyonuna uygulanan Arakan'a giriş yasağının süreceğini açıkladı. Myanmar hükümeti, Birleşmiş Milletler'in (BM) inceleme misyonunu, ordu ve fanatik Budistlerin saldırısı altındaki Arakan'a sokmayacaklarını duyurdu.

Myanmar Devlet Başkanlığı Sözcüsü Zaw Htay, Associated Press'e yaptığı açıklamada, geçen yıl 9 Ekim'de Arakan'da yaşanan şiddet olaylarının ardından bir araya gelen BM inceleme misyonunun iç işlerine müdahale ettiğini ileri sürdü.

Zaw Htay, Arakan'da Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerini ve zulümleri soruşturmak üzere bölgeye erişim isteyen BM inceleme misyonuna yönelik uygulanan giriş yasağının devam edeceğini söyledi.

Bu arada, dün Arakan'ı ziyaret eden 20 yabancı diplomat, bölgede kritik seviyede insani yardıma ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekerek, Myanmar hükümetine insani yardımın yapılması ve BM heyetinin girişi konusunda gerekli izinlerin verilmesi için çağrıda bulundu.

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Son saldırılarda 200'den fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi.

Myanmar'da 1970'lerden bu yana sistematik saldırılar nedeniyle etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslüman'ın yüzde 84'ü çevre ülkelere sığındı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN