Arama

  • Anasayfa
  • Gündem
  • Diyanet, FETÖ söylemlerini İslami açıdan analiz etti

Diyanet, FETÖ söylemlerini İslami açıdan analiz etti

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca "Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı" başlığı altında, örgüt elebaşı Fetulah Gülen'in 40 yıllık dini söyleminin incelendiği çalışma tamamlandı. Çalışma kapsamında, Gülen’in 670 saatlik bütün konuşmaları, Türkçe basılmış 80 kitabı, çıkardığı dergileri, dergilere yazdığı bütün başyazıları incelenerek, kullandığı söylem ve bunun İslami açıdan taşıdığı sorunlar ele alındı.

Diyanet, FETÖ söylemlerini İslami açıdan analiz etti
Yayınlanma Tarihi: 25.7.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 25.07.2017 17:55

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca "Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı" başlığı altında, örgüt elebaşı Fetulah Gülen'in 40 yıllık dini söyleminin incelendiği çalışma yarın kamuoyuyla paylaşılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığından edinilen bilgiye göre, Din İşleri Yüksek Kurulunca, FETÖ terör örgütü elebaşı Fethulah Gülen'in 40 yıllık dini söylemini, "Kendi Dilinden FETÖ -Örgütlü Bir Din İstismarı" başlığı altında inceledi.

FETÖ elebaşının 670 saatlik bütün konuşmalarının, Türkçe basılmış 80 kitabının, çıkardığı dergilerin, dergilere yazdığı bütün başyazılarının incelendiği çalışmada, Gülen'in nasıl bir söylem kullandığı ve bunun İslami açıdan taşıdığı sorunlar tüm yönleriyle ele alındı.

CEMAAT ADI ALTINDA ÖRGÜTLENME

Çalışmada, "bazı vaazlarında açıkça Allah'ı gördüğünü ve Hz. Peygamber ile görüştüğünü söyleyen FETÖ elebaşının nasıl çarpık bir din anlayışı ürettiği, İslam'ın asli kaynaklarında ve sahih uygulamasında yeri olmayan bir sapkın dini söylem geliştirdiği", kendi ifadeleriyle gözler önüne serilerek ifşa edildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunca yaklaşık bir yıldır kapsamlı olarak süren çalışmada, FETÖ'nün bozuk din anlayışı, "Allah ile Aldatma", "Peygamber ile Aldatma", "Karma Teoloji" ve "Cemaat Adı Altında Örgütlenme" başlıkları ile FETÖ'nün kendi kaynaklarından tespit edildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunun çalışması, yarın Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda kamuoyuyla paylaşılacak.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN