Arama

Ayasofya'da sabah ezanı Yunan'ı rahatsız etti

Ayasofya'da Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenmesi ve sabah ezanı okunmasından Yunanistan rahatsız oldu.

Ayasofya’da sabah ezanı Yunan’ı rahatsız etti
Yayınlanma Tarihi: 22.6.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 22.06.2017 22:18

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bunun 'kabul edilemez bir provokasyon' olduğu belirtilerek "Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı'nın da mevcudiyetinde Kuran okunması, ibadet yapılması ve bunun televizyonda yayınlanmasını kınıyoruz" ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE'Yİ UNESCO'YA ŞİKAYET ETTİLER
Açıklamada, "Ayasofya'nın UNESCO'nın Kültür Mirası listesinde yer alan bir kültür varlığı olduğu, bu mekanı camiye çevirme girişimlerinin uluslararası toplumu rencide ettiği" belirtildi.

"BİR MEYDAN OKUMA SÖZ KONUSU"
Mesajda ayrıca, "Dünyadaki bütün Hristiyanların dini duygularına ve bu kültürel mirası yüceltenlere yönelik açık, kabul edilemez bir meydan okuma söz konusu. Böyle bir dönemde dinlerarası diyaloğun zayıflatılmak yerine teşvik edilmesi gerekir" dendi.

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'yi modern, demokratik bir ülke olduğunu gösterir şekilde davranmaya, Ayasofya'nın ekümenik karakterini korumaya ve bu evrensel yapının gelenekselliğine saygı duymaya çağırıyoruz" dedi.

Bakanlık, uluslararası toplumu Türkiye'ye tepki göstermeye çağırdı.

DİYANET İŞLERİ TWİTTER HESABINDAN PAYLAŞMIŞTI
Ayasofya'da dün gece Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenmişti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katıldığı etkinliğin ardından bu sabah saatlerinde de sabah ezanı okundu.

​Program TRT Diyanet'ten canlı yayınlanırken, Ayasofya'dan okunan sabah ezanı da Diyanet'in Twitter hesabından paylaşıldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN