Arama

İsrafı el birliğiyle önleyelim çağrısı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dünya çapında her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1,3 milyon tonunun israf edildiğine dikkat çekerek, milyonlarca insanın açlık ve yetersiz beslenme sorunu ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

İsrafı el birliğiyle önleyelim çağrısı
Yayınlanma Tarihi: 25.7.2017 00:00:00 Güncelleme Tarihi: 25.07.2017 17:41

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, FAO-Türkiye Ortaklık Programı kapsamında Türkiye tarafından Orta Asya ülkelerinde uygulanacak projelerde kullanılmak üzere ilk dönemde toplam 10 milyon dolar katkı sağlandığını belirterek, ikinci dönemde de Türkiye'nin FAO'ya toplamda 20 milyon dolarlık katkı sunacağını bildirdi.

CerModern Sanat Merkezi'nde FAO-Türkiye Ortaklık Programı'nın (FTPP) ikinci aşamasının tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Bakan Fakıbaba, porsiyonların küçültülmesi konusunda uyarıda bulunarak, "Bakanlığa geldiğimden beri bütün arkadaşlarımıza bir hekim olarak porsiyonlarını küçültmelerini tavsiye ettim. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere de vermek zorundayız. Porsiyonların özellikle lüks otellerde küçülmesi taraftarıyım. 4 milyar gıdanın 1,3'ünü döküyoruz, buna ihtiyacı olan o kadar çok insan var ki" şeklinde konuştu

Fakıbaba, 7 milyarlık dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyara ulaşmasının beklendiğine dikkati çekerek, 8 milyon insanın açlık ve yetersiz beslenme sorunu ile karşı karşıya kaldığını vurguladı.

"LÜKS OTELLERDE PORSİYONLAR KÜÇÜLTÜLMELİ"

Dünya çapında her yıl üretilen 4 milyon ton gıdanın 1,3 milyon tonunun israf edildiğini anlatan Fakıbaba, "Lokantalarda porsiyonlar çok büyük. Önümüze yemekler geliyor ve ancak yarısını yiyebiliyoruz, diğer yarısı çöpe gidiyor. Biz yeteri kadar yiyoruz, yemeyenlere vermek zorundayız. Onun için porsiyonların özellikle lüks otellerde küçülmesi taraftarıyım. Her yerde artan yemekleri kendim alıp götürüyorum, orada bırakmıyorum, biliyorum ki orada zaten dökülecek. Bunu sizlere de tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, Türkiye'nin 1948 yılından bu yana FAO'ya üye olduğuna işaret ederek, "Ortaklık programı kapsamında Türkiye hükümeti tarafından Orta Asya ülkelerinde uygulanacak projelerde kullanılmak üzere ilk dönemde toplam 10 milyon dolar katkı sağlanmıştır. Bu çerçevede ilk dönemde toplam 28 proje onaylanmış ve uygulama başlamıştır. İkinci döneme hazırlanırken geçmiş tecrübeler de göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılmıştır. Bu defa Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti FAO'ya toplamda 20 milyon dolarlık katkı sunacaktır." diye konuştu.

Suriye'de en az 500 bin insanın hayatını kaybettiğini dile getiren Fakıbaba, Türkiye'de Suriye krizi mağdurları için ilk günden beri dil, din, ırk ayrımı yapmadan açık kapı politikası uygulandığını belirtti. Fakıbaba, bugün 3 milyon Suriyeli ile en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

Fakıbaba, 2018'de İslam İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları Toplantısı ile Balkan Ülkeleri Tarım Bakanları toplantısının Bakanlığının ev sahipliğinde Türkiye'de gerçekleştirileceğini ifade ederek, FAO ülkeleri ile olan iş birliğinin de daha iyiye gideceğini söyledi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN