Arama

Genel

Kapitalist sistemin, insanın bencil ve ikiyüzlü yanının eleştirildiği ölünemeyen ülke

Kapitalist sistemin, insanın bencil ve ikiyüzlü yanının eleştirildiği ölünemeyen ülke

“Ertesi gün hiç kimse ölmedi. Bu olay, yaşamın temel kurallarına taban tabana zıt olduğundan, insanların ruhlarında büyük bir huzursuzluğa neden olmuş, her açıdan etkilemişti, zira dünya tarihinin kırk ciltlik külliyatında göstermelik için bile olsa böylesi bir duruma rastlanmıyordu; bütün gün geçtiğinde, gündüzüyle gecesiyle, sabahıyla akşamıyla, yirmi dört saat boyunca, ne hastalıktan, ne ölümcül bir kaza sonucunda, ne de sonuna kadar götürülmüş bir intiharın neticesinde hiçbir şekilde hiç kimsenin ölmediği görülüyor, hiç kelimesi durumu özetliyordu.”

Gençliğin nabzını tutan dinamik yapıt Gençlerle Başbaşa

Gençliğin nabzını tutan dinamik yapıt "Gençlerle Başbaşa"

Ordinaryüs profesör bir hoca ve gençliğe babacan tavrıyla bıraktığı bir eser... Merhum Ali Fuad Başgil hocamız Gençlerle Başbaşa eserinde, başarılı olmanın formüllerini verdiği gibi başarının düşmanı olarak da tembelliği görüyor. Öğrenciler, yazar adayları, akademisyenler, yeni bir işe başlamaya karar verenler veya kendi işlerinde başarıyı hedefleyenler için önemli tespitlerin yer aldığı bu kitap şimdiki zamanda bile gençlerin yaşam pusulası olabilecek kapsam ve güncelliğe sahip.

Türk milletinin ilham ve güç kaynağı gaziler

Türk milletinin ilham ve güç kaynağı gaziler

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü uğrunda, hayatlarını feda etmeyi göze alan ve gazilik onuruna erişen kahramanlarımızın sergilediği cesaret ve fedakârlığın günü olan “Gaziler Günü” Türk milletine her zaman güç ve ilham kaynağı oldu. Kahraman gazilerimiz bayrağın ve bağımsızlığın paha biçilmez bir değer olduğunu ve bu değer uğrunda neleri göze alabileceğimizi cesur bir şekilde gösterdiler.

Uygar yaşamların en çetin görevi insan sarraflığı

Uygar yaşamların en çetin görevi insan sarraflığı

İnsanı tanıma sanatının temelleri, fazla böbürlenip gururlanmaya izin verecek gibi değildir. Tersine, insanı gerçekten tanıyış, belirli ölçüde bir alçakgönüllülüğün doğmasını sağlar, çünkü bunun ne çetin bir iş olduğunu öğretir bize; öyle bir iş ki, uygar yaşamlarının başından beri insanlar üstesinden gelebilmek için uğraşıp durmaktadır. Gelgelelim, şimdiye kadar bu işin planlı ve sistematik şekilde ele alındığı söylenemez; dolayısıyla, insanı tanıma bilgisiyle donatılmış büyük insanlara her zaman seyrek rastlamaktayız…

Davaları uğruna yolundan döndürülemez mücahitler

Davaları uğruna yolundan döndürülemez mücahitler

Bu coğrafya çok büyük direniş hareketlerine tanıklık etti. Müslüman halkların ve coğrafyaların işgale uğradığı anda tekkeleriyle, müritleriyle ayağa kalkan mücahit mürşitler, bu hakikatin en önemli delilidir. Bineğinin eğeri tahtı olan mücahit Abdülkadir El-Cezâirî, Şeyh Şamil, İzzettin el-Kassam; cihada adanmış bir hayat Ahmed Senûsî, İtalyanları durduran çöl aslanı Ömer Muhtar, Sokoto'da Osman bin Fudî direnişin akla gelen büyük isimleri… Hepsi var oldukları kadim topraklarda İslam'ın bayraktarlığını üstlenmişler ve sömürgecilere karşı durmuşlardı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN