Arama

Genel

İslam uygarlığında gerçekleştirilen trigonometri keşifleri

İslam uygarlığında gerçekleştirilen trigonometri keşifleri

Birçoğumuzun trigonometriyle ilk tanışması sinüs, kosinüs ve tanjant hesaplayabilen bilimsel hesap makinelerinin elimize ilk tutuşturulduğu okul yıllarına tekabül eder. İleri düzey matematikle ilk gerçek ve büyüleyici buluşmamız olan bu garip işlevler kimimizi, aslına bakarsanız pek azımızı fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Peki, bu karmaşık işlemlerin astronomiden denizciliğe pek çok farklı alanda kullanıldığını ve hayatımızı kolaylaştırdığını biliyor muydunuz? İslam uygarlığında Müslüman alimlerin temellerini attıkları trigonometriye dair keşifleri derledik.

Bir dünya tarihi niteliği taşıyan eser: Mukaddime

Bir dünya tarihi niteliği taşıyan eser: Mukaddime

İbn Haldun, İslam medeniyetinin en parlak döneminin sonlarında yaşamış bir alimdi. Yaşadığı bölgeden Haçlı istilası nedeniyle göç etmek zorunda kalmış; bu coğrafyaların istilalardan ne şekilde etkilendiğini inceleyerek araştırmalarına başlamıştı. Tarih araştırmalarında çığır açan İbn Haldun, "geçmişin yardımıyla bugünü anlamak" kaygısıyla tarihe yönelmişti. İbn Haldun, Batı dünyası için "Tunuslu büyük bilge" Cemil Meriç'e göreyse "kendi semasında tek yıldız"dı. İbn Haldun'un kaleme aldığı, dünyada tarih felsefesinin el kitabı olarak tanınan Mukaddime adlı esere dair bilinmeyenleri derledik.

Tahtelbahir nedir? Osmanlı tarihinde ilk denizaltı keşfi

Tahtelbahir nedir? Osmanlı tarihinde ilk denizaltı keşfi

Dünyanın ilk denizaltısının Osmanlı topraklarında icat edildiğini biliyor muydunuz? 1700'lü yılların başlarında, dünyanın hayaline dahi sığmayan bu icada, Arapçada denizaltı anlamına gelen "tahtelbahir" ismi verilmişti. Tahtelbahir ilk kez, Sultan III. Ahmet'in şehzadeleri için düzenlediği sünnet şöleninde tarih sahnesine çıkmış; Mimar İbrahim Efendi tarafından tasarlanan bu cisim büyük beğeni toplamıştı. Dünyanın ilk denizaltısı tahtelbahir ile ilgili az bilinen gerçekleri derledik.

Bitki çaylarının faydaları ☕ Boğaz ağrısına iyi gelen çay hangisidir?

Bitki çaylarının faydaları ☕ Boğaz ağrısına iyi gelen çay hangisidir?

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde havanın da soğumasıyla birlikte, grip, nezle ve solunum yolları hastalıkları hızla yaygınlaşmaya başladı. Evde tedavide veya ilaçların yanında takviye olarak başvurduğumuz ilk yöntem ise hiç şüphesiz bitki çayı tüketmek. Çok eski tarihlerden bu yana kullanılan bitki çayları, pek çok hastalığın tedavisinde adeta bir şifa deposu. Peki, adaçayı neye iyi gelir? Boğaz ağrısına iyi gelen çay hangisidir? Hastalıklarınızın tedavisinde faydasını göreceğiniz 13 şifalı bitki çayını sizler için derledik. Bitki çaylarının faydaları nelerdir?

Kar hakkında bilmeniz gereken 15 ilginç bilgi

Kar hakkında bilmeniz gereken 15 ilginç bilgi

Karı, doğanın bize bir armağanı olarak gören bir çoğunluğa karşın; ondan hastalık derecesinde korkanlar olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya, karın renginin aslında "beyaz" olmadığını? Kış mevsiminin beklenen anı "kar yağışı", bugün İstanbul'da etkisini göstermeye başladı. Bizler de bu vesileyle dünyayı beyaz bir örtü gibi saran kara ilişkin, bilmeniz gereken 15 ilginç bilgiyi derledik.

Abdülhamid'in hayatı hakkında 34 ilginç gerçek

Abdülhamid'in hayatı hakkında 34 ilginç gerçek

Abdülhamid, Osmanlı tarihinde belki de en çok merak edilen padişahlardan biri. Osmanlı Devleti'nin 34'üncü padişahı olan Sultan Abdülhamid, 1876 ila 1909 yılları arasında 33 yıl hükümdarlık yapmıştı. Sultan II. Abdülhamid, dünyanın en buhranlı döneminde tahta çıkmış, Osmanlı topraklarına birçok hizmette bulunmuş ve dindar bir yaşam sürmüştü. Çok yönlü bir eğitimden geçmiş, adaletle yönetilen siyaset anlayışını benimsemiş, diğer ülkelere karşı başarılı bir diplomasi yürütmüştü. Peki, Abdülhamid kaç yılları arasında padişahtı? Abdülhamid'in hayatı nasıldı? İşte, Abdülhamid'in hayatı hakkında 34 ilginç gerçek…

Kıyamet alametleri nelerdir? Kur’an’da geçen kıyamet alametleri

Kıyamet alametleri nelerdir? Kur’an’da geçen kıyamet alametleri

Kıyamet alametleri nelerdir sorusu son günlerde en çok merak edilen konulardan biri. Son dönemde hem ülkemizde hem de dünyada pek çok felaket gerçekleşti. Bu felaketler ise akıllara dünyanın sonuna doğru gerçekleşmesi beklenen kıyamet alametlerini getirdi. Peki, kıyamet alametleri nelerdir? Kur'an'da geçen kıyamet alametleri nelerdir? Kıyamet ile ilgili hadisler nelerdir? Peygamberimiz kıyamet alametleri ile ilgili ne söyledi? Kıyamet ne zaman kopacak? Kıyametin zamanı bilinebilir mi?

Dilimize Almancadan geçen kelimeler

Dilimize Almancadan geçen kelimeler

Gündelik hayatta sıklıkla kullandığımız kelimelerin kökenlerini hiç düşündünüz mü? Peki, Türkçede kullandığımız yüze yakın kelimenin dilimize Almancadan geçtiğini biliyor muydunuz? İşte dilimize geçen Almanca kelimelerden birtakım örnekler ve kökenlerine dair bilgiler…

Fransızcadan dilimize geçen kelimeler

Fransızcadan dilimize geçen kelimeler

Türkçede kullandığımız sözcüklerin yaklaşık 5000 tanesinin Fransızcadan dilimize girdiğini biliyor muydunuz? Kanuni devrinde resmiyet kazanan Türk-Fransız ilişkileri, batılılaşmanın resmi tescili olarak da kabul edilen Tanzimat'la beraber yeni bir ivme kazanırken, Fransızca başta olmak üzere yabancı dille eğitim yapan okullar açılmış, diğer taraftan Fransız dili ve edebiyatına olan ilgi de her geçen gün artmaya başladı. Dilde sadeleşme isteği sonucu Türkçede kullanılmakta olan Arapça ve Farsça kökenli kelimelerin yerine özellikle Fransızca kökenli kelimeler, başlangıç itibarıyla azımsanamayacak ölçüde yerleşti. Peki, gündelik hayatta kullanırken fark etmediğimiz aslında Fransızca kökenli olan kelimeler hangileridir?

Kudüs hakkında 30 ilginç bilgi

Kudüs hakkında 30 ilginç bilgi

Kudüs, dünya tarihinin belki de en önemli şehri. Allah'ın mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de mübarek kıldığı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in ziyaret etmeyi buyurduğu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir belde… Sezai Karakoç'un "gökte yapılıp yere indirilen şehir" olarak tanımladığı Kudüs, yine tarihinin en zor günlerinden birini yaşıyor. Kan ve gözyaşının dinmediği bu mukaddes topraklar "sözde barış planı" ile yine gündemde. Peki, Kudüs neden önemli? Kudüs'ün Müslümanlar için önemi ne? Kudüs tarihine dair bilmediğimiz neler var? Kudüs hakkında 30 ilginç bilgiyi derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN