Arama

Genel

Müslüman alimlerden miras ‘cerrahi aletler’

Müslüman alimlerden miras ‘cerrahi aletler’

Bundan bin yıl önce, yani 10'uncu yüzyıl Güney İspanya'sında yaşasaydık, Batıda "Abulcasis" adıyla tanınan meşhur cerrah Ebü'l Kasım Halef bin Abbas Zehravi'nin omzunun üzerinden bir ameliyatı izleme şansı bulabilirdik belki de. Dünya tıp literatürünün temellerini atan Müslüman alim Zehravi, o dönemde kaleme aldığı Et-Tasrif adlı tıp ansiklopedisini yazıp bitirmiş olurdu ve belki de bugünlere miras kalan cerrahi aletleri görme şansını elde edebilirdik…

Tarihte iz bırakan 20 mektup

Tarihte iz bırakan 20 mektup

İnsanların uzak mesafelerden özlemlerini gideremediği, kalplerindekini dile getiremediği zamanlar vardı. Gurbetin acısı, savaşın ortasında sevdanın en şiddetlisi, yakın dostların muhabbeti ya da bir siyasi liderin emaneti… Şairlerden yazarlara, ressamlardan askerlere, devlet başkanlarından sultanlara, ünlü isimlerin kaleme aldığı mektupları sizler için derledik.

Müslüman alimlerin insanlığa ‘cerrahi mirası’

Müslüman alimlerin insanlığa ‘cerrahi mirası’

Modern cerrahi, kendini hayat kurtarmaya adayan insanların yüzyıllara yayılan yeniliklerine borçlu olduğumuz en ileri uygulamaları içeriyor. Bundan bin yıl önce, hayat kurtarma aşkıyla yanıp tutuşan Müslüman alimler, üç çeşit ameliyatı başarıyla yapabiliyordu: Damar cerrahisi, genel cerrahi ve ortopedik cerrahi… Müslüman alimlerin o günlerden bugünlere bıraktıkları tıbbi mirası, o dönemde kullanılan ameliyat tekniklerini sizler için derledik.

Eskiye hürmetle yeniyi inşa eden metruk şair Asaf Hâlet Çelebi

Eskiye hürmetle yeniyi inşa eden metruk şair "Asaf Hâlet Çelebi"

Bir hayal ve duygu şairi olmaktan çok bir sezgi ve kültür şairi olan ve şiiri, “kelimelerin bir araya gelmesinden hâsıl olan büyük bir kelime” şeklinde tarif eden Âsaf Hâlet, şiirin de hayatta olduğu gibi “müşahhas malzeme ile mücerret bir âlem yaratacağı” ve “kâinatın anlaşılmaz sırlarını açıklamada önemli bir yeri olduğu” görüşündedir. Şiirlerinin birçoğunda çağdaşı şairlerden farklı olarak yaşadığı devrin aktüel sayılabilecek konuları veya temayülleri yerine daha çok geçmişe dönük uhrevî ve mistik denebilecek bir yoğunluk hâkimdir.

Biyoterörizm odaklı devletlerin gelecek planları ne?

Biyoterörizm odaklı devletlerin gelecek planları ne?

Kimileri insanlarla makineleri bir araya getirerek sonsuz yaşamın, kimileri uzaya koloni kurmanın, kimileri de sürekli genç kalmanın peşinde. Milyarderlerin gelecek ajandaları hayli yoğun. Üstelik devletler de boş durmuyor. Bizi bekleyen gelecek için siber ve yapay zeka alanında büyük yatırımlar yapıyor. Kısacası tüm para ve güç sahiplerinin şimdiden ‘karanlık gelecek senaryoları’ hazır. Öğrenmeye hazır mısınız?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN