Arama

Genel

Müslümanların tarihi keşfi: Yel değirmeni

Müslümanların tarihi keşfi: Yel değirmeni

Bir ülkenin kalkınmasında en önemli kalemlerden biri olan üretim için, hiç şüphesiz enerjiye ihtiyaç vardır. Petrolle çalışan makinelerin icadından önce bu ihtiyaç, sürdürülebilir kaynaklardan elde ediliyordu. Bin yıl öncesinin İslam dünyasında enerjinin bir kısmı sudan elde ediliyor; suyun kemerlere çıkarılarak şehirlere iletilebilmesi için krank mili sistemine benzer makineler kullanılıyordu. Buğday öğüten değirmenleri döndürmek için su gücünden yararlanılıyor; ayrıca, İslam dünyasının kurak bölgelerinde alternatif enerji kaynakları aranıyordu.

Devlet yönetme sanatını kaleme alan siyasetnameler

Devlet yönetme sanatını kaleme alan siyasetnameler

Siyasetnameler, devlet yönetimini, devlet işlerinin nasıl yürütülmesi gerektiğini ve yöneticilerin topluma karşı sorumluluklarını ele alan eserlerdir. Kur'an-ı Kerim ve hadislerde vurgulanan devlet yönetimine dair temel ilkeler, Peygamberimiz ve Hulefa-yi Raşidin devri başta olmak üzere çeşitli dönemlerde gerçekleştirilen uygulamalar, siyasi ve idari mektuplar, sözlü rivayetler bu eserlerin başlıca kaynaklarıdır. Bir hükümdara yönetim konusundaki tavsiyeleri içeren bu eserler, devlet idaresinde siyaset sanatının ve ahlakının önemini vurgulamıştır. Devlet yönetme sanatını kaleme alan siyasetnamelerin tarihini derledik.

Fuat Sezgin’in mirası İslam’da Bilim ve Teknik bir tık uzağınızda!

Fuat Sezgin’in mirası İslam’da Bilim ve Teknik bir tık uzağınızda!

Fuat Sezgin, İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdıran bir isim. Dünyada bilim tarihçiliğinin sayılı isimlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, Batı'nın Rönesans ninnilerine son vererek İslam uygarlığı hakkındaki pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarmış; medeniyetin asıl temellerinin bilim ile uğraşan Müslüman alimler tarafından atıldığını kanıtlamıştı. Daha önce hiç yapılmayan bir işe imza atarak İslam Bilim Tarihi üzerine 17 ciltlik bir eser kaleme almış ve tüm ömrünü bu eserin geliştirilmesine adamıştı. Müellifi olduğu İslam'da Bilim ve Teknik adlı beş ciltlik eseri de Fuat Sezgin'in bu çalışmalarının bir mirası. Bu eser TÜBA tarafından ücretsiz olarak internet üzerinden erişime açıldı.

Oruç hakkında 15 bilimsel gerçek

Oruç hakkında 15 bilimsel gerçek

On bir ayın sultanı Ramazan'ı ihya ettiğimiz şu günlerde en çok gündeme gelen konulardan biri de oruç hakkındaki bilimsel gerçekler. Orucun sağlığa faydaları sık sık tartışılıyor; bilim insanları, oruç tutmanın insan vücudunda oluşturduğu etkilere dair araştırmalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Müslümanlar olarak, orucun manevi olarak sağladığı katkıları ve beden sağlığımıza olumlu etkilerini biliyoruz. Peki, bilim insanları oruç hakkında neler söylüyor? Dünyada oruç hakkında yapılan bilimsel araştırmalar hangi noktaya dikkat çekiyor?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN