Arama

Genel

Fransızcadan dilimize geçen kelimeler

Fransızcadan dilimize geçen kelimeler

Türkçede kullandığımız sözcüklerin yaklaşık 5000 tanesinin Fransızcadan dilimize girdiğini biliyor muydunuz? Kanuni devrinde resmiyet kazanan Türk-Fransız ilişkileri, batılılaşmanın resmi tescili olarak da kabul edilen Tanzimat'la beraber yeni bir ivme kazanırken, Fransızca başta olmak üzere yabancı dille eğitim yapan okullar açılmış, diğer taraftan Fransız dili ve edebiyatına olan ilgi de her geçen gün artmaya başladı. Dilde sadeleşme isteği sonucu Türkçede kullanılmakta olan Arapça ve Farsça kökenli kelimelerin yerine özellikle Fransızca kökenli kelimeler, başlangıç itibarıyla azımsanamayacak ölçüde yerleşti. Peki, gündelik hayatta kullanırken fark etmediğimiz aslında Fransızca kökenli olan kelimeler hangileridir?

Kudüs hakkında 30 ilginç bilgi

Kudüs hakkında 30 ilginç bilgi

Kudüs, dünya tarihinin belki de en önemli şehri. Allah'ın mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de mübarek kıldığı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in ziyaret etmeyi buyurduğu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir belde… Sezai Karakoç'un "gökte yapılıp yere indirilen şehir" olarak tanımladığı Kudüs, yine tarihinin en zor günlerinden birini yaşıyor. Kan ve gözyaşının dinmediği bu mukaddes topraklar "sözde barış planı" ile yine gündemde. Peki, Kudüs neden önemli? Kudüs'ün Müslümanlar için önemi ne? Kudüs tarihine dair bilmediğimiz neler var? Kudüs hakkında 30 ilginç bilgiyi derledik.

1918’de İstanbul’u etkisi altına alan İspanyol domuz gribi

1918’de İstanbul’u etkisi altına alan İspanyol (domuz) gribi

Tarih boyunca insanoğlunun uğraştığı felaketlerden birisi de salgın hastalıklardır. Teknolojinin ilerlemesi, sağlık alanında pek çok gelişmeyi de beraberinde getirmiş olsa da bazı salgın hastalıklar geçmişten günümüze ne yazık ki hala varlığını sürdürüyor. Bu sıralar gündemimizi epey meşgul eden domuz gribi olarak bilinen İspanyol gribi, söz konusu salgın hastalıklara örnek. Peki günümüzde de etkisini gösteren bu gribin, 1918-1920 yılları arasında bütün dünyayı kasıp kavurduğunu ve binlerce insanın ölümüne sebebiyet verdiğini biliyor muydunuz? Osmanlı'nın son yıllarına denk gelen bu hastalık İstanbul'da nasıl bir yankı bulmuş, kaç kişi yaşamını yitirmiş, hükümet bu konuda nasıl önlemler almış? Bütün bu soruların cevabı işte sizlerle…

YÖKDİL ve YDS’den yüksek puan almanın ipuçları

YÖKDİL ve YDS’den yüksek puan almanın ipuçları

YÖKDİL'in 2020 yılındaki ilk sınavına başvurular başladı. Sınava girecek pek çok öğrencinin kafasında ise YÖKDİL konusunda hala soru işaretleri bulunuyor. Peki, YÖKDİL'in YDS'den farkı nedir? YÖKDİL öğrenciler ve uzmanlar açısından YDS'ye göre neden daha avantajlı görülüyor? YÖKDİL soru tipleri ve YDS soru tipleri arasındaki farklar neler? YÖKDİL ve YDS sınavlarına nasıl çalışılır? YÖKDİL ve YDS'den yüksek puan almanın ipuçları nelerdir?

Soğuk havalarda alınması gereken önlemler

Soğuk havalarda alınması gereken önlemler

Kış mevsiminin sert günlerini yaşadığımız bugünlerde bizleri en çok rahatsız eden konulardan biri üşümek. Peki, üşümeyi engellemek ve soğuk havaların etkisi ile düşen vücut direncini yükseltmek mümkün mü? Kapalı alanları sık sık havalandırmak neden önemli? Soğuk havalarda ne yenmeli ne içmeli? Yakıt tüketiminde nasıl tasarruf sağlanmalı? Hem vücudunuz için hem de eviniz için soğuk havalarda alınması gereken önlemleri derledik.

Avrupa için durdurulamayan 'Osmanlı tehdidi'

Avrupa için durdurulamayan 'Osmanlı tehdidi'

Avrupa, asırlar boyunca kendi egemenliğini hakim kılabilmek amacıyla Doğu'dan gelebilecek her türlü saldırıya karşı tetikte oldu. Avrupa'da İslamiyet'in yayılması ve Hristiyanlığın gerilemesi, Batı dünyasını paniğe sürükledi ve "hilal" ile "haç"ın amansız mücadelesi yüzyıllar boyu sürdü. Peki, Avrupa Osmanlı'yı tehdit olarak görmeye ne zaman başladı? Bizler için "kutlu fetih" olan İstanbul'un fethi, Batı dünyası için ne ifade ediyor?

Batı medyası darbe girişiminin neresindeydi?

Batı medyası darbe girişiminin neresindeydi?

15 Temmuz, devletin her alanına sinsice sızan FETÖ'nün devlete ait silahları millete doğrulttuğu, meşru yönetime yönelik saldırıda bulunduğu gece. Demokrasi tarihine kara bir leke olarak düşen o hain darbe girişiminde 251 vatandaşımız şehit edildi, 2 bin 194 kişi yaralanarak gazi oldu. Üzerinden üç yıl geçen o hain geceye dair dikkat çekici detaylar nelerdi? ABD yönetimi, açıklama yapmak için neden 2 saat 50 dakika bekledi? ABD medyası 15 Temmuz haberlerini kamuoyuna nasıl yansıttı?

Darbeye göğsünü siper edenlerin objektife yansıyan destansı mücadelesi

Darbeye göğsünü siper edenlerin objektife yansıyan destansı mücadelesi

Türkiye'nin en uzun gecesi 15 Temmuz'da TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından başlatılan darbe girişimi tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. Darbe teşebbüsüne karşı ülkenin her köşesinde Türk milletince gösterilen direniş ve kararlı duruş, "demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı" olarak tarihteki yerini aldı. İşte darbeye göğsünü siper edenlerin objektife yansıyan destansı mücadelesi...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN