Arama

Genel

Oruç hakkında 15 bilimsel gerçek

Oruç hakkında 15 bilimsel gerçek

On bir ayın sultanı Ramazan'ı ihya ettiğimiz şu günlerde en çok gündeme gelen konulardan biri de oruç hakkındaki bilimsel gerçekler. Orucun sağlığa faydaları sık sık tartışılıyor; bilim insanları, oruç tutmanın insan vücudunda oluşturduğu etkilere dair araştırmalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Müslümanlar olarak, orucun manevi olarak sağladığı katkıları ve beden sağlığımıza olumlu etkilerini biliyoruz. Peki, bilim insanları oruç hakkında neler söylüyor? Dünyada oruç hakkında yapılan bilimsel araştırmalar hangi noktaya dikkat çekiyor?

İbn Haldun insanı açlık değil, tokluk öldürür sözüyle ne kastediyor?

İbn Haldun "insanı açlık değil, tokluk öldürür" sözüyle ne kastediyor?

İbn Haldun, İslam kültür ve tarihinin en önemli alimlerinden biridir. Kaleme aldığı Mukaddime adlı eserinde beslenmenin sağlık, ahlak ve ibadet üzerinde oldukça etkili bir husus olduğuna dikkat çeker. İbn Haldun, bolluk ve genişliğin kişiler üzerindeki etkilerine değinerek, nefsini ve bedenini açlığa alıştıran, dünyevi lezzetlerden uzaklaştıranların kendilerini dine ve ibadete verdiklerini belirtir. Peki ya İbn Haldun'a göre beslenmek, ibadeti nasıl etkiliyor? İbn Haldun "insanı açlık değil, tokluk öldürür" sözüyle ne kastediyor?

Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgi

Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgi

Aşı, bir hastalığa karşı bağışıklık sağlaması için insan vücuduna o hastalık virüsünün zayıflatılmış halinin verilmesidir. Mikroplar ya da virüslerce oluşan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile korunur ve aşı bu virüslere karşı en önemli direnç kaynağıdır. Günümüzde tüm dünyada hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan aşı, eski Türk kavimlerinden miras kalmış ve asırlar boyu Anadolu coğrafyasında kullanılan bir yöntem olmuştu. Avrupa'ya Osmanlı topraklarından götürülen aşı, başlangıçta kilise baskısı nedeniyle kabul görmemişti. Ancak daha sonra etkisi kanıtlanarak dünyada uygulaması artmış ve pek çok hastalığın önüne geçerek ölümleri azaltmıştı. Aşının tarihi hakkında 20 ilginç bilgiyi derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN