Arama

Genel

25 maddede hurmanın faydaları

25 maddede hurmanın faydaları

Hurma, özellikle Ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi olarak gönlümüzde taht kursa da aslında yılın her günü sofralarımızda mutlaka bulunması gereken bir meyve. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığı önlüyor. Peki, hurmanın faydaları neler? Neden hurma tüketmeliyiz? Günde kaç hurma tüketmemiz gerekir? Fikriyat olarak, sağlığımız için neden hurma tüketmemiz gerektiği sorusunun cevabını sizlerle buluşturuyoruz.

20 maddede orucun vücuda faydaları

20 maddede orucun vücuda faydaları

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in ilk günlerini yaşıyoruz. İslam alimleri, tarih boyunca orucun faydalarına değindiler. Bilim dünyası ise oruç konusundaki tartışmaların daima odak noktası oldu. Özellikle diyet uzmanları tarafından oruç, sıkı bir şekilde eleştirilse de bilim insanlarının araştırmaları, orucun vücuda oldukça faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Fikriyat olarak, Ramazan ayı vesilesiyle orucun vücuda faydalarını sizler için derledik.

Dünyaca ünlü isimler nasıl Müslüman oldular?

Dünyaca ünlü isimler nasıl Müslüman oldular?

Dünya üzerinde 1,8 milyar Müslüman yaşıyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalar, İslam'ın dünyanın en hızlı yayılan dini olduğunu ortaya koyuyor. Son olarak, Hollanda'da aşırı sağcı milletvekili Joram van Klaveren, İslam'ı seçti. Kleveren, aslında İslam karşıtı bir kitap yazıyordu ancak bu süreçte yaptığı araştırmalar sırasında İslamiyet ile ilgili bakış açısı değişti ve Müslüman oldu. Bizler de Kleveren'den yola çıkarak, Muhammed Ali'den Malcolm X'e, Yusuf İslam'dan Sinead O'Connor'a, İslam'ı seçen dünyaca ünlü isimlerin hikâyelerini derledik.

Hangi sağlık sorunu hangi vitamin eksikliğinin habercisi?

Hangi sağlık sorunu hangi vitamin eksikliğinin habercisi?

İçinde bulunduğumuz kış aylarında, soğuk havanın da etkisiyle hastalanma ihtimalimiz büyük oranda artıyor. Peki, yaşadığımız sağlık problemlerinin, geçirdiğimiz hastalıkların, aslında vücudumuzun bize gönderdiği önemli sinyaller olduğunu hiç düşündünüz mü? Çoğumuz, yaşadığımız sağlık sorunlarının dış etkenlerden kaynaklandığını düşünürüz; ancak gerçekte durum pek de öyle değil. Vitamin eksiklikleri, yaşadığınız sağlık sorunlarını tetikliyor olabilir. Hangi sağlık sorununun hangi vitamin eksikliğinin habercisi olduğunu, bu vitaminleri hangi besinlerden sağlayabileceğinizi sizler için derledik.

Dünyanın her köşesinden haftanın fotoğrafları

Dünyanın her köşesinden haftanın fotoğrafları

Kış ve karın yüzünü göstermesiyle ülkemizin çeşitli yerlerinde muhteşem manzaralar oluştu. Bunun yanı sıra Gazze'deki olaylar ve Endonezya'daki tsunami de fotoğrafçıların objektifine yansıdı. İşte, dünyadan ve ülkemizden haftanın fotoğrafları...

Gizemi çözülemeyen 20 arkeolojik keşif

Gizemi çözülemeyen 20 arkeolojik keşif

Dünyada bazı arkeolojik keşifler var ki, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, bu buluntuların gizemi akıllarda daima soru işareti bırakacak gibi görünüyor. Geçmişten günümüze sırrı çözülemeyen o 20 arkeolojik keşfi sizler için derledik.

Bağımlılık yapan yiyecekler!

Bağımlılık yapan yiyecekler!

Günümüzün vazgeçilmezi olarak da adlandırılan işlenmiş gıdaların 'bağımlılık benzeri' bir etki yaratıyor. Buna göre pizza, çikolata, cips, kek, peynir, kurabiye gibi yoğun yağ ve rafine karbonhidratlar içeren gıdalar 'bağımlılık yapan' ve vazgeçilmesi en zor olan besinler arasında yer alıyor. Masum görünen bu gıdalar; nikotin, alkol ya da madde gibi bağımlılık yaratıyor. Sizler için bağımlılık yapan 10 besini derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN