Arama

Türkiye'nin görülmesi gereken doğal gölleri

Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu toprakları, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunar. Türkiye'de görülmesi gereken, keşfedilmesi gereken birçok güzel yer bulunuyor. Memleketimizin dört bir yanı doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Sizler için Türkiye'nin birbirinden değerli ve ferah bir nefes aldıracak göllerini derledik.

  • 1
  • 17
SALDA GÖLÜ
SALDA GÖLÜ

Türkiye'nin Maldiv'i olarak adlandırılan Salda Gölü, bembeyaz kumsal ve turkuaz sularıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Burada gölün güzelliğiyle ve sakinliğiyle huzuru bulacaksınız.

Burdur'a bağlı olan Salda Gölü, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta ve çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili. Yeşil ve mavinin buluştuğu bu gölde yüzülebiliyor. Türkiye'nin en derin göllerinden olan Salda Gölü, denizden 1193 metre yüksekte. Gölün manzarasını görebileceğiniz en iyi nokta ise Salda Beli.

Dünya üzerinde, Mars yüzey özelliklerini gösteren iki yerden biri. Salda Gölü'nde bulunan yüksek magnezyum içerikli beyaz kayaçların Mars'ta da bulunuyor. Yuvarlak yapıya sahip göl, suların çekilmesiyle içinde Salda Gölü'nde 7 beyaz ada görülüyor.

Etrafı çam ağaçlarıyla süslü olan gölde Temmuz- Ağustos aylarında kamplar düzenleniyor. Ücretsiz kamp imkânlarıyla tatilcilerin günlük ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Dünyanın en temiz beşinci gölü unvanına sahip gölün plaj bölgesindeki sığ su tabakasındaki gri renkli jelin vücuda pek çok faydası olduğu görüldü. Bu gri jelin vücuda sürüldükten sonra 10-15 dakika güneşte bekletilmesi ve beyaz renge dönüşünce göl suyu ile duş alınması sonucunda, cilt altı dokusunda kan dolaşımını artırdığı, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığı, cilde yumuşaklık, elastikiyet ve canlılık kazandırıyor. Jelli suyun bileşimindeki magnezyum (Mg), sülfat (SO4), kalsiyum (Ca), klorür (Cl), sodyum (Na), bikarbonat (CO3H) gibi insan sağlığına yararlı mineraller bulunuyor.

Birinci derece sit alanı olarak korunan Salda Gölü, yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip. Turkuaz suyu ve etrafındaki beyaz kayaç-kumul yapısıyla tatilcilerin yanı sıra fotoğraf sanatçılarına eşsiz bir manzara sunuyor.

  • 5
  • 17
SALDA GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR?
SALDA GÖLÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Burdur'a 76 Denizli'ye 96, Isparta'ya 107, Antalya'ya ise 160 kilometre uzaklıkta olan Salda Gölü'ne havayolu ile en rahat gidebileceğiniz nokta Denizli. Denizli Havalimanı'ndan araçla 1 saatte göl kıyısına ulaşabilirsiniz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN