Arama

Sosyal medyanın dayattığı “güzellik emperyalizmi”

Güzellik, pek çok kişi tarafından "göreceli bir kavram" olarak tanımlansa da yaşanılan coğrafyaya, içinde bulunduğumuz topluma ve kültüre göre değişiklik gösteriyor. Dünyada farklı güzellik ritüellerine sahip olan toplumlar bulunsa da günümüzde güzellik algısı belli kalıplara sığdırılmaya çalışılıyor. Batı tarafından Batılı bir anlayışın dikte edildiği "güzellik emperyalizmi", sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla daha geniş kitlelere ulaşıyor ve bireyler, güzellik endüstrisinin bir parçası; endüstrinin dayattıkları ise "ihtiyaç" haline getiriliyor.

  • 11
  • 17
JAPONYA’DA ‘ÇARPIK DİŞLER’
JAPONYA’DA ‘ÇARPIK DİŞLER’

"Hollywood gülümsemesi" olarak literatüre geçen ve herkesin kusursuz görünümde dişlere sahip olmak için pek çok ortodonti tedavisi gördüğü dünyada, Japonya ilginç bir aykırılıkla karşımıza çıkıyor.

🔹

Japonlar çarpık dişlerin daha güzel, çocuksu ve masum durduğuna inanılıyor. Yabea olarak adlandırılan çarpık diş modası için dişçilerin yanı sıra modaya uygun geçici diş aksesuarları da bulunuyor.

  • 12
  • 17
ÇİN’DE ‘LOTUS AYAK’
ÇİN’DE ‘LOTUS AYAK’

Kültür ve geleneklerine bağlılıkları ile bilinen Çin'de ise küçük ayaklara sahip olmak adına yapılan "lotus ayak" uygulaması hem güzellik hem de soyluluk göstergesi olarak kabul görüyor.

🔹

Kız çocuklarına küçük yaşlardan itibaren ayak bandajı hatta ayak kemiğini kırma gibi yöntemlerle ayak küçültme operasyonu uygulanıyor.

📌 Çin'in Yao kabilesinde ise kadınlar doğdukları günden itibaren saçlarını kesmiyorlar ve kesmelerinin uğursuzluk getireceğine inanıyorlar. Yere kadar uzanan saçlarını değişik şapka motifleri haline getirerek kullanıyorlar.

  • 13
  • 17
KÜRESEL PAZAR HALİNE GELEN ‘GÜZELLİK ENDÜSTRİSİ’
KÜRESEL PAZAR HALİNE GELEN ‘GÜZELLİK ENDÜSTRİSİ’

Güzellik algısı ülkelere ve toplumlara göre farklılık gösterse de günümüzde güzellik anlayışı, ekonomik bir unsur haline geldi.

🔹

Estetik operasyonların, kozmetiğin ve modanın küreselleşmeyle birlikte kitleler tarafından daha fazla tercih edildiği bilinen bir gerçek.

Bu anlamda güzellik anlayışı da büyük ölçüde metalaştı, bedensel görünüme indirgendi ve Fransız düşünür Jean Baudrillard'ın da vurguladığı gibi "fiziki görünüm ekonomik bir meseleye dönüştü".

  • 14
  • 17
GÜZELLİK ENDÜSTRİSİ MODADAN BESLENİYOR
GÜZELLİK ENDÜSTRİSİ MODADAN BESLENİYOR

Güzellik endüstrisinin beslendiği en önemli kaynak elbette moda. Moda ise yapısı gereği kâr elde edebilmek amacıyla her geçen gün değişiyor.

🔹

Güneşte bronzlaşmak, ince görünebilmek için zayıflamak, ten rengini, saç rengini ve biçimini değiştirmek, yüz şekline estetik operasyonlarla müdahale ettirmek gibi uygulamalar, güzellik endüstrisinin dönemsel olarak moda haline getirdiği örnekler arasında yer alıyor.

📌Sosyal medya ile geçen süreyi kısıtlamanızı sağlayacak ipuçları

  • 15
  • 17
BATI TARAFINDAN BELİRLENEN STANDARTLAR
BATI TARAFINDAN BELİRLENEN STANDARTLAR

Endüstrisi, büyük ölçüde Batı tarafından Batılıya göre belirlenen fiziki standartlardan oluşuyor.

🔹

Çoğu cerrahi uygulamalar, ten rengi, göz, burun ve yüz şekli değiştirme gibi operasyonlar, göz rengini değiştiren lensler ve saç boyaları, saç şeklini değiştirme çabalarının büyük çoğunluğu, Batılı güzellik standartlarına uymanın bir çabası.

Öte yandan idealize edilen bedenler, oluşturulan imajlar da tüketim arzusunu körükleyecek şekilde bireylerin kendi vücutlarıyla takıntılı bir ilişki kurmasını tetikleyen bir anlayış ile kitlelere sunuluyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN