Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Yaşam
 • Evde yapılabilecek 14 etkinlik! Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler...

Evde yapılabilecek 14 etkinlik! Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler...

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Asya'dan Amerika'ya kadar tüm dünyayı kırmızı alarma geçiren koronavirüs salgınını sınırlamanın ve kontrol altına almanın en etkili yolu "sosyal izolasyon" meselesine dikkat göstermekten geçiyor. Bu dönemi verimli atlatmanın yollarından biri de dışarı çıkmamak, mümkün olan en az kişiyle temas kurmak... Peki bu süreçten olumsuz etkilenmemek için kendimizi evde nasıl motive edebilir, hangi aktiviteleri yapabiliriz? İşte evde yapılabilecek etkinlikler...

 • 1
 • 14
KİTAP - DERGİ OKUYUN, BULMACA ÇÖZÜN
KİTAP - DERGİ OKUYUN, BULMACA ÇÖZÜN

Salgını sınırlamanın ve kontrol altına almanın en etkili yolunun "sosyal izolasyon" meselesine dikkat göstermekten geçtiğini söyledik. Bu dönemi verimli atlatmanın yollarından biri ise kitaplar...

Okuma alışkanlığı, bireyin bir gereksinim olarak algılaması sonucu, okuma eylemini yaşam boyu sürekli ve düzenli bir biçimde ve eleştirici/irdeleyici bir nitelikte gerçekleştirmesidir. Kitap okumak; salgında, savaşta her türlü olumsuz durumda, pozitif bir etkiye sahiptir. Bir motivasyon kaynağı olduğu için her zaman önemli bir noktada yer alır. Edebiyat dünyasıyla ve kitaplarlailgili önerilere buradan ulaşabilirsiniz.

Fikriyat.com'un E-Kitap sayfasına buradan; E- Dergi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 • 2
 • 14
FİLM, DİZİ İZLEYİN
FİLM, DİZİ İZLEYİN

Yine internet üzerinden veya arşivinizden yararlanarak film, dizi gibi zamanı daha verimli geçirmenizi sağlayacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bir sinema gecesi düzenleyebilir, ailenizle, çocuklarınızla seyredebileceğiniz eğlenceli filmler seçebilirsiniz. Sinemaya ilişkin bilgilere, izlenebilecek sinema önerilerine buradan erişebilirsiniz.

 • 3
 • 14
ÇEVRİM İÇİ MÜZE, SERGİ, KONSER VE ETKİNLİKLERİ TAKİP EDİN
ÇEVRİM İÇİ MÜZE, SERGİ, KONSER VE ETKİNLİKLERİ TAKİP EDİN

Konserlerin, maçların iptal edildiği bu dönemde müzeler de kapatıldı. Teknolojinin gelişmesiyle kültürel mirasların saklandığı müzeler, çevrimiçi olarak gezilebilir hale geldi. Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla sergilerini Google Arts & Culture'da ulaşıma açtı. Evinizde Londra'dan İstanbul'a, Amerika'dan İspanya'ya kadar gezebileceğiniz müzeler hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek sergiler;

Radical Geometries - Boston
Arkas Sanat Merkezi
Virtual Migration Museum
National Museum of Canada
Rememberin Lincoln

 • 4
 • 14
GÜNDEMİ TAKİP EDİN
GÜNDEMİ TAKİP EDİN

Bu süre zarfını kaliteli ve sağlıklı geçirmeye çalışırken gündemden uzak kalmayın. Neler olup bittiğini muhakkak takip edin. Koronavirüs ile ilgili tüm uyarıları ve tedbirleri harfiyen uygulayın. Gündemi takip ederken tarihten örneklerle daha detaylı şekilde işlenmiş özel dosya haberlerimizden faydalanın. Fikriyat.com özel dosya haberlerimize buradan ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden erişebilirsiniz.


Fikriyat.com'da yer alan Kur'an okumaları ve İslam'dan edebiyata kadar uzanan podcastlerimiz ile evinizde daha verimli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

 • 5
 • 14
EĞİTİM PLATFORMLARI, PORTALLARI DOLAŞIN
EĞİTİM PLATFORMLARI, PORTALLARI DOLAŞIN

Bu önemli süreçte 3 farklı kanal, HD (yüksek çözünürlüklü) ve SD (Standart çözünürlüklü) olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacak. Bu kanallar; TRT-EBA TV İlkokul, TRT-EBA TV Ortaokul ve TRT-EBA TV...

Yayın akışlarına "eba.gov.tr" ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık ulaşılabilecek. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecek. Öğrenciler, TRT-EBA TV ve "eba.gov.tr" üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edecek. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecek.

Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine "eba.gov.tr" ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilecek. Ayrıca "eba.gov.tr" üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın seçtiği, alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatacak.

HD Alış bilgileri: Alış frekansı :12.084 MHz Polarizasyon : Yatay (H) Sembol oranı : 13.750 FEC : 2/3
SD Alış bilgileri: Alış frekansı :11.916 MHz Polarizasyon : Dikey (V) Sembol oranı : 30.000 FEC : 3/4

Eğitim kanalları uydu ayarları;

SD (Standart çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT-EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90. kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilecek.

HD (yüksek çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD, TRT-EBA TV Lise HD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanacak. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda TRT-EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilecek.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN