Arama

Dünyanın en temiz şehirleri

Yaşanan küresel ısınmayla beraberinde gelen kirlilik dünyanın en büyük problemlerinden biri. Bu da ülkeleri çevreci yöntemlere yönelmeye mecbur ediyor. Peki, dünyadaki hangi şehirlerin temiz olduğunu biliyor musunuz? İşte dünyanın en temiz şehirlerini sizler için derledik.

  • 1
  • 19
Helsinki, Finlandiya
Helsinki, Finlandiya

Nüfus: 614,074

Helsinki, bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya'nın başkentidir. Finlandiya'nın geçiş yoludur.

Kent İşletme, finans, moda, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin can damarı olan şehirde, çok sayıda müze, sergi sarayları, galeriler ve sahneler bulunuyor.

Ülkenin en önemli şehri olan Helsinki, soğuk bir şehir olması sebebiyle enerji tüketimi oldukça yüksektir. Burada hava kirliliği oluşmaması için ısı elektrik tüketilerek oluşturuluyor. Çevreyi kirletenlere oldukça ciddi cezai yaptırımları var.

  • 4
  • 19
Brisbane, Avustralya
Brisbane, Avustralya

Nüfus: 2.349.699

Avustralya'nın en büyük 3. kenti olan Brisbane'in refah seviyesi yüksektir. Yüksek güvenlik standartları, kaliteli ve temiz çevresiyle oldukça popüler bir şehirdir.

Okyanusa kıyısı olmasa da şehrin merkezinden bir nehir akıyor ve nehrin etrafı da suni kumsal bulunuyor. Hafta sonu etkinlikleri ve sanat fuarları bu bölgede yapılıyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN