Arama

Çocukların teknolojiyle büyük imtihanı: Siber uşaklaştırma

Cyber Grooming (siber uşaklaştırma), Türkiye'de yeni bir kavram olarak yerini aldı. İnternetin, teknolojinin ve sosyal medya kullanımının gelişmesi ve günlük yaşamda sıkça kullanılır hale gelmesiyle internetin barındırdığı riskler, çocuklar adına daha da büyük tehlikeler oluşturuyor. Buna göre, siber uşaklaştırma ne demek? Aileler siber uşaklaştırmaya karşı ne gibi önlemler almalı? İşte çocukların teknolojiyle büyük imtihanı…

Teknolojinin gelişmesi ve günlük yaşamda kalıcılığını oluşturmasıyla özellikle çocuk istismarları bazı boyutlarıyla sanal mekanlara taşınmaya başladı. Bu durum en çok Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlarda, hatta oyun portallarında ve özellikle canlı yayınlarda görülüyor. Bu suistimal sıklıkla 11-17 yaşları arasındaki çocukların, daha çok da kız çocuklarının başına geliyor.

Yapılan araştırmalara göre 310 ebeveynin katıldığı bir ankette, çocukların yüzde 49,7'si günde bir saatten fazla çevrimiçi şeklinde interneti kullanıyor.

Çocukların yüzde 63,5'inin kendine ait cep telefonu, bilgisayarı veya tableti bulunuyor.

Çocuklar interneti yüzde 70,3 oranında oyun amaçlı kullanıyor. Aileler çoğunlukla, çocukların sosyal medya hesaplarında paylaştıkları gönderileri ve kimlerle arkadaşlık ettiklerini takip ediyor.

Ebeveynler internet ortamında çocuklarının karşılaşabileceği tehlikeleri de şöyle sıraladı:

- Cinsel içerikli görüntü/video vb. paylaşımlara denk gelmek (yüzde 93,5)
- Bir kişinin çocukla bağ kurarak çocuğun kişisel bilgilerini (ev adresi, telefon, kimlik bilgileri vb.) elde etmesi (yüzde 83,5).
- Bir kişinin çocukla duygusal bağ kurarak çocuğu istismar etmeye yönelik eylemlerde bulunması (yüzde 83,2).

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN