Arama

Bahar renkleri ile bezenen İstanbul koruları

Tarihten günümüze İstanbul'un en değerli mirasları olan korular, baharın gelişi ve doğanın uyanışıyla bizleri farklı bir yolculuğa çıkarıyorlar. Yeşilin bin bir tonu, İstanbul ağacı olarak nitelendirilen erguvan ve benzerine ancak Japonya'da rastlayabileceğiniz Sakura… İstanbul'da, şehrin merkezinde gürültü ve karmaşadan uzaklaşabileceğiniz, kısa bir mola vererek soluklanabileceğiniz birbirinden güzel koruları sizler için derledik.

  • 1
  • 12
YILDIZ KORUSU
YILDIZ KORUSU

Yıldız Korusu nerede?

Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Korusu, ziyaretçilerine şehir merkezinde, muhteşem bir doğa ve renk cümbüşü sunuyor.

Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi'nde yeme içme molası verebileceğiniz gibi, Yıldız Korusu boyunca sıralanmış piknik masalarında ya da ağaçlar altındaki çim alanda piknik imkânı da bulabilirsiniz.

Yıldız Korusu'na hem Beşiktaş Ortaköy yolu üzerindeki Çırağan Sarayı'nın karşısından, hem de Balmumcu'dan Ortaköy'e doğru uzanan Palanga Caddesi üzerinden giriş yapılabilir. Yıldız Korusu'na yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ise ücret alınıyor.

  • 2
  • 12
EMİRGAN KORUSU
EMİRGAN KORUSU

Emirgan Korusu nerede?

Her yıl nisan ayında düzenlenen lale festivalinin en muhteşem halini gözlemleyebileceğiniz Emirgan Korusu, şehrin kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Emirgan Korusu'nda hem rengârenk çiçeklerle, özel motifeler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çekebilir, hem de piknik veya koruda yer alan üç köşkten birinde kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

  • 3
  • 12
GÜLHANE PARKI
GÜLHANE PARKI

Gülhane Parkı nerede?

İstanbul'un en eski parklarından olan ve Sarayburnu ile Sultanahmet arasında uzanan Gülhane Parkı, Osmanlı Devleti döneminde Topkapı Sarayı'nın güllerle dolu dış bahçesi olarak kullanılmış ve adını buradan almış.

Havaların ısınmaya başladığı İstanbul'da, Gülhane Parkı'ndaki ulu çınar gölgelerinde serin ve temiz havayı solumak mümkün. Tramvay hattını kullanarak Gülhane Parkı'na gidebilir; parka girdikten sonra Sarayburnu'nun muhteşem manzarasına doğru uzanan baharın en güzel renkleriyle döşeli yolunda yürüyüş yapabilirsiniz.

  • 4
  • 12
MAÇKA DEMOKRASİ PARKI
MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

Maçka Demokrasi Parkı nerede?

Ihlamur, kestane, gürgen, kavak, çınar, şimşir, akasya, meşe, ceviz ve kızılağaç gibi envai çeşit ağaçları ile Maçka Demokrasi Parkı, Avrupa yakasının kalbinde temiz hava alabileceğiniz eşsiz bir ortam sunuyor.

Maçka Parkı'nda koşu ya da yürüyüş yapabilir, süs havuzlarının keyfini sürebilir, çimlerin üzerinde piknik yapabilirsiniz.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin iki kampüsünü birbirine bağlayan Maçka -Taşkışla Teleferik hattına binerek, Maçka Demokrasi Parkı'nı kuşbakışı olarak izlemek de mümkün.

  • 5
  • 12
ATATÜRK ARBORETUMU
ATATÜRK ARBORETUMU

Atatürk Arboretumu nerede?

Belgrad Ormanı'nın güneydoğusunda bulunan Atatürk Arboretumu, aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, araştırma kurumlarının ve bilim adamlarının yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara hizmet veriyor.

Bunun yanı sıra doğaseverlerin de ziyaretine açık olan Arboretum, hafta sonları kendini doğanın kollarına bırakmak isteyen İstanbullular için vazgeçilmez bir yer.

Arboretum, göl kenarında yeşilin bin bir tonunu bir arada görebileceğiniz, muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz ve doyasıya dinlenebileceğiniz harika bir atmosfer sunuyor.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN