Arama

Zazadin Hanı nerede? Zazadin Hanı hakkında tarihi bilgiler...

Anadolu'da doğudan batıya ve güneyden kuzeye birçok güzergahta Selçuklular tarafından yaptırılan yüzlerce kervansaray, Türklerin ticarete verdiği önemi, ince mimari anlayışını, konukseverliğini ve sosyal devlet anlayışını yansıtan en önemli tarihi eserler olarak ayakta durmaya devam ediyor. Bu yapılara verilecek en yakın örneklerden biri de Zazadin Hanı... Selçuklu kervansaraylar ağının en güzel eserlerinden biri olarak bilinen Zazadin Hanı hakkında tarihi bilgileri derledik.

  • 1
  • 12
Yolcuların konaklama merkeziydi
Yolcuların konaklama merkeziydi

Tarihte yolcuların konaklama merkezi olan, ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan kervansarayların Anadolu'daki en büyük örneklerinden olan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Zazadin Hanı, mimari güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Mimar Sinan'ın İstanbul'da inşa ettiği kervansarayları öğrenmek için tıklayın.

  • 2
  • 12
Günümüzde han tanımı
Günümüzde han tanımı

Kervansaraylar kitabelerinde ve kaynaklarda han, *ribât olarak da anılır. Günümüzde han, şehir içinde konaklama ve ticaret amacıyla inşa edilen yapılar için kullanılan bir kelimedir. Hanlar mal yapımı ve ticaret işlerinin birlikte görüldüğü yerlerdi ve isimlerini de burada üretilen mallardan alıyorlardı.

*Ribât, sınır boylarında ve stratejik mevkilerde askerî amaçlı kullanılan yapılara verilen ad. Sözlükte düşman saldırılarını önlemek veya sınır boylarında nöbet tutmak anlamına gelir. Kur'an'da ise, "ribâtü'l-hayl" şeklinde geçmektedir.

  • 3
  • 12
Kervanların konakladığı geçici yapılar
Kervanların konakladığı geçici yapılar

Şehirler arasındaki yollar üzerinde yaptırılan ve kuruluşları bakımından çeşitli ihtiyaçları karşılayacak şekilde olanlara kervansaray denilir. Kervanlar burada geçici olarak konaklar, beraberlerinde getirdikleri malları pazarlar ve para işlemlerini yaparlardı.

  • 4
  • 12
Selçuklu sultanları her alanda kervansaray yaptırdı
Selçuklu sultanları her alanda kervansaray yaptırdı

Anadolu, Selçuklu hâkimiyetine girmesinin ardından 12. yüzyılın sonlarında milletlerarası ticaretin merkezi oldu. Ekonomi politikalarını ve fetihlerini milletlerarası ticaretin konumuna göre düzenleyen Selçuklu sultanları Anadolu'nun bir ucundan diğer ucuna, ana ticaret yollarından ara yollara kadar her alanda kervansaray yaptırdı.

Geçmişin izini günümüze taşıyan 5 tarihi han

  • 5
  • 12
Yolcular üç gün boyunca misafir olarak konaklardı
Yolcular üç gün boyunca misafir olarak konaklardı

Sultanlar ve devlet adamları tarafından inşa ettirilen bu vakıf yapılarında yolcular üç gün boyunca kervansaray kurucusunun misafiri sayılır ve ücret alınmazdı. Barınma ve yemek imkânlarının yanı sıra hamam, mescid, eczahane ve gerektiğinde hekim, fakir yolculara bedava ayakkabı, hayvanlar için yem, nalbant, veteriner, araba tamiri gibi hizmetler sunulurdu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN