Arama

Venedik ayakkabı modasına yön veren Osmanlı esintileri

Osmanlılar temas ettikleri milletler ve topluluklardan pek çok şeyi aldıkları gibi onlara da birçok yönden katkıda bulundukları inkar edilemez bir gerçek. Venedik'te Osmanlı etkisiyle gelişen ayakkabı modası ise bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden biri. Uzun yıllar "papusse" adını verdikleri düz ayakkabılardan, yüksek ökçeli ayakkabılara kadar Venedik sokaklarında Osmanlı izlerini görmek mümkündü. İşte Venedik ayakkabı modasına yön veren Osmanlı esintileri…

  • 1
  • 15
OSMANLI VENEDİK MODASINDA NASIL ETKİLİ OLDU?
OSMANLI VENEDİK MODASINDA NASIL ETKİLİ OLDU?

Osmanlı ve Venedik arasındaki tarihi uzun soluklu ilişkide, modanın da ayrı bir önemi vardı. Doğu'ya ait egzotik giysiler Batı'nın her daim ilgi odağı olmuştu. Türk giysileri, bu giysilere ait pek çok aksesuar ve takı Venediklilerin de ilgisini cezbediyordu. Bilhassa Türklere özgü bazı ayakkabı çeşitleri Venedikliler tarafından çok sevilmekle kalmayıp aynı zamanda benimsendi. Hatta öyle ki bu ayakkabılar, Venedik modasının bir parçası haline geldi. Peki, Türklerin Venedik modasında bu denli etkili olması nasıl gerçekleşti?

Hem kurucu hem de yıkıcı güç yeniçerilerin kıyafetleri nasıldı?

  • 2
  • 15
VENEDİK'TE AYAKKABI ÜRETİMİNİN SERÜVENİ
VENEDİK’TE AYAKKABI ÜRETİMİNİN SERÜVENİ

Venedik'ta ayakkabı üretimi Doğu'ya ait bir meslek olarak ortaya çıktı. Saint Crispino ve Saint Crispiniano İtalyan ayakkabıcılarının piri olarak bilinse de Venedikli ayakkabıcıların bağlı olduğu locanın asıl piri Mısırlı Saint Aniano'du.

İskenderiyeli ayakkabıcı Aniano, koruyucu San Marko vasıtasıyla Hristiyanlığı kabul etmiş ve daha sonra İskenderiye piskoposluğuna tayin edilmişti. Aniano San Marko'ya olan bağlılığı sebebiyle ölümünden sonra Venedik'e nakledildi. Aniano'nun taşıdığı önem ise ayakkabıcılıkta bir simge oluşturmasından kaynaklıydı.

Batılı seyyahların gözüyle Osmanlı'da temizlik

Marko'nun Aniaono'nun üzerinde gösterdiği kerametler pek çok tabloda resmedildi. Erken dönem tablolarında Aniono paltolu, yalın ayak veya sandaletle tasvir edilirken sonraki yağlı boyalarda ince uzun terlikler giymiş, Doğulu yönüne vurgu yapan sarık takmış bir Aniano resmedilmişti.

1446 yılının Venedik'in de şehir kapısının San Aniano ve San Marko kabartmalarıyla süslenmesi, Ayakkabıcılar locasının şehrin en önemli kurumlarından biri haline getirdi ve prestijini arttırdı.

Tarihi arşivden Osmanlı kıyafetleri

Aniano'ya adanmış mihrabın devrin en iyi ressamlarından Jacopa Palma Giovane tarafından resmedilmesi üzerine tablonun kopyası Ayakkabı Loncası'nın amblemi olarak kabul edildi. Ve o tarihten sonra Venedik'te bulunan bütün ayakkabı dükkanlarının kapısının üstünde asılması zorunluluk haline getirildi.

Giyim kuşam adabı ile ilgili hadisler

  • 5
  • 15
TÜRK STİLİ AYAKKABILAR BOY GÖSTERDİ
TÜRK STİLİ AYAKKABILAR BOY GÖSTERDİ

Bu dönemde yapılmış tablolarda Aniano, bir çift terlikle resmedildi. Bu terlikler Venedik'te Türk stili ayakkabılar anlamına gelen "scarpe alla turchesca" olarak tanınıyordu.

Venedik'te yaygın bir şekilde kullanılan rahat terlikler, Batı dünyasında "babouche" daha sonra Venedik dilinde ise "papusse" olarak adlandırıldı, bu kelimenin Farsça ayakkabı anlamına gelen "pa-puş"tan devşirildiği büyük olasılıktı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN