Arama

Valide Sultan türbeleri

"Valide Sultan" Osmanlı döneminde padişahların anneleri için kullanılan bir tabirdir. Tarihe yön veren Osmanlı padişahlarını dünyaya getiren ve pek çok hayırda bulunan valide sultanların türbeleri günümüzde hala ziyaret edilen mekanlar arasındadır. Bazı valide sultanlar, kendilerinin veya oğullarının inşa ettiği müstakil türbelerde yatmaktadır. Peki, Osmanlı'nın bu mübarek ve güçlü kadınlarının türbeleri nerelerdedir?

  • 13
  • 14
PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN TÜRBESİ
PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN TÜRBESİ

Pertevniyal Valide Sultan kimdir?

II. Mahmud'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Sultan, Sultan Abdülmecid'in ölümü üzerine oğlu Abdülaziz tahta geçince Valide Sultan unvanını aldı. Sultan Abdülaziz üzerindeki büyük nüfuzundan dolayı kendisine "ümmü'l-cihân" da denildi.

Oğlunun saltanat süresi boyunca Valide Sultanlığı sürdü. Aynı zamand hayır ve hasenata da çok önem verdi. Pertevniyal Lisesi ve Pertevniyal Valide Sultan Camii kendisinin yaptırdığı eserlerdi.

  • 14
  • 14

Nereye defnedildi?

Oğlu Sultan Abdülaziz'in öldürülmesiyle Valide Sultanlık dönemi bitti, inzivaya çekilerek acı içinde 7 yıl daha yaşadı. Vâlide Sultan 26 Ocak 1884'te vefat etti ve Aksaray'da inşa ettirdiği caminin yanındaki türbesine defnedildi.

Vâlide Sultan'ın türbesi, 1926-1929 yılları arasında tramvay yolu genişletme çalışmaları sırasında biraz geri çekilmiştir. 1958'de ise yıktırılmıştır. Naaşı bir süre Topkapı Sarayı'nda muhafaza edildikten sonra II. Mahmud'un türbesine padişahın sandukasının altına gömüldüyse de ardından tekrar yapılan türbesine nakledilmiştir.

Aynı türbede Pertevniyal Vâlide Sultan, torunu Yusuf İzzeddin Efendi'nin oğlu Sadeddin Efendi, gelini ve Yusuf İzzeddin Efendi'nin hanımı Çeşm-i Ahû Hanım ile gelininin annesi Mesterâ Hatun'a ait dört sanduka bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN