Arama

Tarihin en korkunç şirketi: East India Company

Sömürgecilik tarihinin her döneminde baş aktörlerden biri olan İngilizlerin, kirli ve kanlı ellerle 250 yılı aşkın bir süre boyunca Hindistan'ı sömürmesini sağlayan ve sömürgecilik anlayışında bir sembol olan "East India Company"nin karanlık geçmişini sizler için hazırladık.

🔴 East India Company, tarihi boyunca pek çok dikkat çekici özelliğe sahip olan bir kuruluştur. Hollanda'dan Fransa'ya kadar birçok sömürgeci devletin Doğu ticaretinden pay almak için kurulan farklı versiyonları bulunuyordu, ancak İngiltere kökenli olanı en fazla faaliyet gösteren ve sömürgecilikte öne çıkan olanıydı.

🔴 Bu şirketin tarihi, İngiliz sömürgeciliğinin temelini oluşturan bir korku öyküsü gibidir adeta. Emperyalizmin ne kadar ileri gidebileceğini, bu şirketin eylemlerinde, liderlerinin hırslarında ve düşüncelerinde açıkça görebilir.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NIN BİTTİĞİNE İNANMADIĞI İÇİN 30 YIL DAHA SAVAŞMAYA DEVAM EDEN JAPON ASKERİ

  • 2
  • 11
Devletlerden daha güçlü bir hale geldi
Devletlerden daha güçlü bir hale geldi

🔴 31 Aralık 1600'da John Watts tarafından kurulan şirket, British East India Company olarak bilinir. Birçok Avrupa ülkesinin benzer şekilde, özellikle doğu Hindistan'da aynı isimli şirketleri olsa da, en etkili ve en korkutucu olanı bu şirketti.

🔴 East India Company, zamanla, bugünkü bilinen şirketlerle karşılaştırılamayacak kadar büyüdü ve zamanla kendisini bağlı olduğu devletten bile üst bir konuma getirdi.

  • 3
  • 11
İngiltere Doğu ticaretinden pay almak istiyor
İngiltere Doğu ticaretinden pay almak istiyor

🔴 İngiltere, 17. yüzyılda ticaretin merkezinin Osmanlı kontrolündeki Akdeniz'den Atlantik ve Hint Okyanusları'na kaymasıyla güç kazanmaya başladı. I. Elizabeth güçlü ve otoriter bir hükümdardı ve ülkeyi doğrudan yönetiyordu. Bu dönemde İngiltere, sömürgecilik hareketlerini başlatarak genişlemeye başladı.

🔴 Ümit Burnu'nun keşfi öncesinde Portekiz ve İspanyol tüccarlar, Hindistan ticaretini kontrol ediyordu. Bu ticaret tekeline son vermek isteyen Elizabeth, Hindistan'daki Babür İmparatorluğu'nun hükümdarı Ekber'e bir mektup yazarak İngiltere-Hindistan ticaretine yol açma niyetini belirtti. Bu mektup, East India Company'nin ilk üyeleri olarak kabul edilen tüccarları yola çıkardı.

TİTANİK'TE ÖLMEDİĞİ İÇİN JAPONLARIN NEFRET ETTİĞİ ADAM: MASABUMİ HOSONO

🔴 Doğu ticaretindeki Hollanda-Portekiz-İspana tekelini kırmak amacıyla İngilizler "Anglo-Spanish War" (1585-1604) adlı İngiltere-İspanya savaşını başlattılar. Her iki taraf da kesin bir galibiyet elde edemese de ancak bu savaşın neticesinde İngiliz gemileri için artık Doğu ticaret yolunun açıldığı söylenebilir.

🔴 Şartlar olgunlaştığında, İngiltere'deki bir grup tüccar 1600 yılında, Doğu ticaretinden pay almak isteyen hükümeti ikna etti ve o dönem için önemli bir miktar olan 30,000 sterlinlik bir hibe aldılar. Böylece East India Company şirketi, "Doğu Hindistan ile Ticaret Yapma Yetkisi Olan Londra Tüccar Şirketi ve Valisi" unvanını da alan ilk şirket oldu.

  • 5
  • 11
Neden Hindistan?
Neden Hindistan?

🔴 Avrupalı devletlerin Hindistan'a odaklanmasının nedeni başta baharat ve diğer ham maddelere olan ihtiyaçları ve tarım alanlarının zenginliğiydi. Bu dönemde Hindistan'da Babür İmparatorluğu güçlü bir konumdaydı.

🔴 Bu dönemde (1662), Portekiz prensesi Catherine, İngiliz kralı II. Charles ile evlenerek neredeyse tüm Portekiz üslerinin East India Company'nin kontrolüne geçmesine yol açtı. Bu müttefiklikle, Hindistan'da en büyük rakip artık Hollandalılar oldu ve bu durum çatışmaya dönüştü. Çıkarları çatışan bu iki devlet arasında yüz yıldan fazla süren Hollanda-İngiltere savaşları başladı. Bu savaşların sonunda İngilizler, Hint ticaretinin kontrolünü ele geçirdiler.

SURİYE'NİN KALBİNDE BİR MOSSAD AJANI: ELİ COHEN'İN CASUSLUK HİKAYESİ

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN