Arama

Tarihe tanıklık eden Osmanlı eserleri

Üç kıtada asırlar boyu hükmeden cihan devleti Osmanlı, Türk-İslam sanatını geliştirerek tüm dünyada şaheserlerini ortaya koydu. Dünya sanat tarihinde de önemli bir yere sahip olan Osmanlı, gittiği her yere, yüzyıllar geçse de silinmeyecek izler bırakarak medeniyetinin köklerini saldı. İşte sizler için tarihe tanıklık eden Osmanlı eserlerini derledik.

  • 1
  • 20
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİ
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİ

İstanbul, bir kurşun kubbeler kentidir. Kılıç Ali Paşa Cami'nin Tophane yokuşunda izlenilebilen görüntü bunun bir kanıtıdır.

Bu cami, Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından 1580 yılında Mimar Sinan'a yaptırıldı. Tophane semtinde bulunan cami; türbe, medrese ve hamamdan oluşan bir külliyedir.

Özellikle İnebahtı Savaşı sırasında manevra kabiliyetindeki büyük hünerlerinden Kılıç Ali Paşa'ya Sultan II. Selim kendisine Kılıç adını ve Kaptan-ı Deryalık makamını verdi. İstanbul'un önemli semtlerinden Tophane'nin 16. yüzyılda denizin doldurulması ile zemin elde edildi. Bu zemin üzerine oturtulan cami, yalı camisi özelliğinde inşa edildi.

  • 2
  • 20
DÜNYA KÜLTÜR MİRASININ EN NADİDE ESERİ
DÜNYA KÜLTÜR MİRASININ EN NADİDE ESERİ

430 yıllık mazisiyle dünya kültür mirasının en nadide eserlerinden biri olan Kılıç Ali Paşa Camii ve Külliyesi süsler.

Dönemin en zengin kişilerinden biri olan Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa, Mimar Sinan'a Ayasofya gibi bir cami yapmasını söylemiştir. Bu yüzden eser, Ayasofya'yla yapısal benzerlikler içerir.

  • 3
  • 20
DENİZ ÜZERİNE İNŞA EDİLEN CAMİ
DENİZ ÜZERİNE İNŞA EDİLEN CAMİ

Caminin mihrap tarafındaki bahçede, kapısı sedef kaplamalarla süslü sekiz köşeli ve kubbeli türbe Kılıç Ali Paşa'ya aittir. Sağ tarafta ise bir hamam yer alır. Kubbenin iki yanındaki yarım kubbeler, diğer iki yanındaki kemeler ve destek duvarıyla cami, Ayasofya'nın küçük bir kopyası gibidir. Mihrap tarafındaki çiniler, İznik'in parlak döneminin ürünleridir.

  • 4
  • 20
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİ'YE NASIL GİDİLİR?
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİ'YE NASIL GİDİLİR?

Burada geçen İETT Otobüs hatları şunlardır:

28 – EDİRNEKAPI – BEŞİKTAŞ, 26B – GAYRETTEPE-EMİNÖNÜ, 70KE – KURTULUŞ – EMİNÖNÜ, 26 – DİKİLİTAŞ-EMİNÖNÜ, 28T – TOPKAPI – BEŞİKTAŞ, 26A – FULYA MAHALLESİ-EMİNÖNÜ, 30D – DEREBOYU – YENİKAPI, 26 – DİKİLİTAŞ-EMİNÖNÜ, 30D – DEREBOYU – YENİKAPI, 70KE – KURTULUŞ – EMİNÖNÜ, 26B – GAYRETTEPE-EMİNÖNÜ

  • 5
  • 20
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİ NEREDE?
KILIÇ ALİ PAŞA CAMİ NEREDE?

Kılıç Ali Paşa Camii, İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN