Arama

Müslümanların tarihi keşfi: Yel değirmeni

Bir ülkenin kalkınmasında en önemli kalemlerden biri olan üretim için, hiç şüphesiz enerjiye ihtiyaç vardır. Petrolle çalışan makinelerin icadından önce bu ihtiyaç, sürdürülebilir kaynaklardan elde ediliyordu. Bin yıl öncesinin İslam dünyasında enerjinin bir kısmı sudan elde ediliyor; suyun kemerlere çıkarılarak şehirlere iletilebilmesi için krank mili sistemine benzer makineler kullanılıyordu. Buğday öğüten değirmenleri döndürmek için su gücünden yararlanılıyor; ayrıca, İslam dünyasının kurak bölgelerinde alternatif enerji kaynakları aranıyordu.

MÜSLÜMANLARIN TARİHİ KEŞFİ: YEL DEĞİRMENİ

Yazın derelerin kurumasıyla birlikte, Arabistan'ın uçsuz bucaksız çöllerinde bulunabilecek yegâne şey, sürekli aynı yönde esen çöl rüzgârlarıydı.

Yani rüzgâr yaklaşık 120 gün boyunca sabit bir yönde esmeye devam ediyordu.

İLK KEZ İRAN’DA KULLANILDI

Basit, ancak etkili bir icat olan yel değirmeni, ilk kez 7'inci yüzyılda İran'da kullanıldı. Sonrasındaysa hızla dünyaya yayıldı.

Birçok tarihçi, yel değirmeninin 12'inci yüzyılda Avrupa'ya getirildiğine inanıyor.

HZ. ÖMER, YEL DEĞİRMENİN YAPILMASINI EMRETTİ

Bir İranlı, MS 634 yılından itibaren Müslümanlara on yıl liderlik eden ikinci halife Hz. Ömer'e gelerek, rüzgârla çalışan bir değirmen inşa edebileceğini söyledi.

Bunun üzerine Hz. Ömer, yer değirmeninin inşa edilmesini emretti.

BESİNLERİ ÖĞÜTMEK VE SULAMAK AMACIYLA KULLANILDI

Daha sonra rüzgâr gücü, mısır öğütülen değirmen taşlarını döndürmek ve sulama amacıyla su çekmek için yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

“RÜZGÂR VE KUM ÜLKESİ”

10'uncu yüzyılda yaşamış Arap coğrafyacı Mesudi, bu uygulamanın ilk kez yapıldığı yer olması bakımından İran'ın Sistan ve civar illerini "rüzgâr ve kum ülkesi" biçiminde tarif ediyor ve şu bilgilere yer veriyordu:

"Bu bölgenin karakteristik bir özelliği, bahçe sulamasında kullanılan pompaları çalıştırmak için rüzgâr gücü kullanılmasıdır."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN