Arama

Mihrimah Sultan’ın az bilinen çeşmeleri

Saray kadınlarının yaptırdığı çeşmeler arasında ikincisinin Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın kızları olan Mihrimah Sultan tarafından yaptırıldığını biliyor muydunuz? İşte Mihrimah Sultan'ın az bilinen çeşmeleri...

  • 1
  • 10
MİHRİMAH SULTAN ÇEŞMELERİ - EDİRNEKAPI
MİHRİMAH SULTAN ÇEŞMELERİ - EDİRNEKAPI

Saray kadınların yaptırdığı çeşmeler arasında ikincisi Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın kızları olan Mihrimah Sultan'ın yaptırdığı Edirnekapı'da kendi adını taşıyan çeşmedir. Mimar Sinan'ın eseri Mihrimah Sultan Camii yakınında bulunan çeşmenin tam yapılış tarihi belli değildir ancak şu an üzerinde bulunan kitabeden çeşmenin doğal afetlerden etkilendiği ve 1729-1730 arasında Cağalzade İbrahim Bey tarafından yeniden yaptırıldığı anlaşılır. Ayrıca sultanın Arafat Dağı'ndan Mekke'ye döşettiği suyolu da bulunur.

Günümüzde Mihrimah Sultan Hamamı önünde yer alan çeşmeye en büyük zararı adeta içine girecek şekilde park eden arabalar vermektedir. Oldukça güzel işlemelere sahip ayna taşı ve toprağa gömülü yalağın olduğu yerde kimi yabani otlar da bitmiştir.

Çeşmenin kitabesinden çeşmeyi ilk yaptıranın Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı olan Mihrimah Sultan olduğu anlaşılmaktadır. Çeşmenin yapısından ve kitabesinden de anlaşılacağı üzere bir yangın geçiren yapıyı, çeşmenin bağlı olduğu vakfın evladı, yani Mihrimah Sultan'ın ailesinden biri olan Cağalızade İbrahim Bey'in tamir ettirdiği anlaşılmaktadır. 1142'de yeniden inşa ettirilen çeşme Edirnekapı'da Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii hamamının önünde yer alır.

Sivri kemere sahip olan yapı klasik bir üsluba sahiptir. Kemerin altında bir kitabe ve onun altında bir ayna taşı bulunur. Ayna taşının orta bölümünde bir ağaç motifi ve onun sağ ve solunda birer yaprak motifi yer alırken sağ üst bölümünde ise bir tas boşluğu görülür.

Çeşmenin mermer olan teknesi yolun altında kalmıştır ve parçalanmış vaziyettedir. Çeşmenin günümüzdeki durumunun harap olmasında yan tarafında yer alan hamamın oldukça etkisi vardır. Hamama gelen arabalar neredeyse çeşmenin içini park olarak kullanmaktadırlar.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN