Arama

Makedonya'daki Osmanlı yadigarı camiler

Osmanlı döneminde Makedonya'da pek çok mimari eser yapıldı. Bunların önemli bir kısmı tahrip edilmiş olsa da halen bu bölgelerde çok sayıda ata yadigarı eserler mevcut. Makedonya'da Osmanlı döneminden kalan pek çok mimari eserden bir kısmı UNESCO tarafından koruma altına alındı. İşte Makedonya'daki Osmanlı yadigarı camilerden örnekler…

  • 1
  • 12
Makedonya nerede?
Makedonya nerede?

Avrupa'nın güneydoğusunda kabaca elips biçiminde bir ülke olan Makedonya Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan ile komşudur.

Ülkenin en yüksek noktası 2753 metreye ulaşan Golem Korab zirvesidir. Makedonya'da en önemli akarsu başşehir Üsküp'ten geçerek ülkeyi ikiye bölen Vardar nehridir.

Balkanlar'da görülmesi gereken şehirler

Osmanlı döneminde gerek Makedonya Cumhuriyetinin kapsadığı Vardar Makedonyasında gerekse Ege ve Pirin Makedonyasında pek çok mimari eser yapıldı. Bunların önemli bir kısmı tahrip edilmiş olsa da halen bu bölgelerde çok sayıda Osmanlı eseri vardır.

Türklerin Balkanlardaki ilerleyişi

Makedonya’daki Osmanlı yadigarı camiler

Makedonya'da Osmanlı döneminden kalan pek çok mimari eserden bir kısmı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. İşte Makedonya'daki Osmanlı yadigarı camilerden birkaçı...

Osmanlı'nın Balkanlar'da yaşayan 10 eseri

  • 5
  • 12
Ohri Ali Paşa Camii
Ohri Ali Paşa Camii

1573'te Süleyman Paşa tarafından yaptırılan ve 1823'te Belgrad Veziri olan Maraşlı Ali Paşa tarafından onarıldığı için onun adıyla anılan Ohri Ali Paşa Camisi, bir vakıf eseri. Kuzey Makedonya'da bulunan ve 32,5 metrelik minaresi 107 yıl önce yıkılan ata yadigârı Ohri Ali Paşa Camisi'nin restorasyonu tamamlandı. Aslına uygun şekilde ayağa kaldırılan caminin açılışının 28 Kasım Perşembe günü yapılacağı bildirildi. Makedonya'daki Müslümanlar yarından itibaren camide ibadetlerini yapabilecek.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN