Arama

Kudüs hakkında bilinmesi gerekenler

Kudüs hakkında bilinmesi gerekenler

Dünya tarihinin belki de en önemli şehri Kudüs. Peygamberler şehri... En çok kan da burada döküldü, en çok insan da burada kurtuldu ateşten. Tarihte ilk defa bir din, bu topraklarda yasaklandı. Yaklaşık 2000 yıl önce dinleri yasaklanan ve ibadetleri engellenen Museviler bugün, geçmişte kendi başlarına gelenin aynısını Müslümanlara yapıyorlar. Müslümanların türlü zulümlerle ibadet etmeleri engelleniyor, ezan okunmasını yasaklıyor ve kendi topraklarını Müslümanlara dar ediyorlar. Peki, Kudüs bizim için neden önemli ve hakkında bilmediğimiz neler var?

Kudüs hakkında bilinmesi gerekenler

Hz. Davut, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. Zekeriya, Hz. İsa, Hz. İsmail, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf, Hz. Bünyamin, Hz. Musa, Hz. Harun ve Hz. Lut gibi peygamberlerin yanı sıra Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın yolu hep Kudüs'ten geçti…

Kudüs hakkında bilinmesi gerekenler

Tarihi M.Ö. 4000'lere kadar uzanan Kudüs, Kenani kavminin bir kolu olan Yebusiler tarafından imar edilmiştir.M.Ö. 11'inci asırda Hz. Davut Kudüs'ü almış ve burayı başkent yapmıştır.Hz. Davut Calut'u taş atarak öldürdükten sonra Kudüs'e girip şehri almıştır.Bugün Filistinlilerin İsrail askerlerine karşı olan mücadelesinde onlara attıkları taş, işte Hz. Davut'un Calut'a attığı taşı simgeler.

Kudüs hakkında bilinmesi gerekenler

Hz. Davut'tan sonra oğlu Hz. Süleyman şehre hükmetti. Meşhur Süleyman Mabedi bu dönemde inşa edildi.Kudüs M.Ö. 586'da Babil kralı Buhtunnasır tarafından ele geçirildi. Şehirdeki Yahudiler Babil'e sürüldü.M.Ö. 538′de, şehir Perslerin eline geçti. Pers kralı Şireveyh, Yahudilerin tekrar Kudüs'e dönmesine izin verdi.M.Ö. 332'de Makedonya imparatoru Büyük İskender şehri ele geçirdi.

Kudüs hakkında bilinmesi gerekenler

Kudüs, M.Ö. 64/63 yılında Roma İmparatorluğu'nun hâkimiyetine geçti.Hz. İsa bu topraklarda doğdu.Romalılar M.S. 70'te Yahudi isyanlarını cezalandırmak için Süleyman Mabedi'ni yıktılar. Yahudilerin Şabat (Cumartesi) orucunu tutmaları, sünnet olmaları, kurban kesmeleri yasaklandı.M.S. 132'de Yahudiler tekrar isyan ettiler ve Romalılar onları şehirden çıkarttılar. Yahudiler böylelikle dünyanın dört bir yanına dağıldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN