Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Tarih
  • İstanbul’un işgal yıllarında İngiliz subayın çektiği fotoğraflar 📷

İstanbul’un işgal yıllarında İngiliz subayın çektiği fotoğraflar 📷

Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından İstanbul, iki defa İtilaf Devletleri tarafından işgal edildi. Osmanlı Devleti'ne asırlar boyu başkentlik yapan İstanbul'a yönelik bu girişimler, Devlet-i Aliyye'yi bir an evvel barış masasına oturmaya zorlamak amacını taşıyordu. Şehre önce hava saldırısı yapan İtilaf Devletleri, daha sonra gemilerle çıkartma yaptılar. Çoğu İngiliz 3 bin 626 askerin karaya çıktığı bu işgalde bir İngiliz subay, o dönemin İstanbul'unu fotoğrafladı. İngiliz subayın objektifinden fotoğraflarla İstanbul'un işgal yılları…

🔸 İstanbul'un işgali, Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile Birinci Dünya Savaşı'nın bu ülkeler arasında sona erdiğinin ilan edilmesinin ardından gerçekleşti.

🔸 Osmanlı'nın başkenti olan İstanbul, önce 13 Kasım 1918 sonra 16 Mart 1920'de olmak üzere iki defa işgal edildi.

🔍 Osmanlı döneminden eski İstanbul fotoğrafları

🔸 İlk işgalde İstanbul'un önemli ve stratejik noktaları kontrol altına alınmış ancak idareye el konulmamıştı; ikinci işgal ile idareye el konuldu.

🔸 İşgal, İtilaf Devletlerine ait birliklerin 4 Ekim 1923'te şehri terk etmesinden sonra, Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu'nun 6 Ekim 1923'te tören eşliğinde şehre girmesiyle sona erdi.

🔸 İstanbul, Birinci Dünya Savaşı yıllarında İtilaf Devletleri'nin askeri hedefi olmuştu. Türk ordularının Suriye cephesinden çekildiği sırada başkenti vurup psikolojik baskı uygulamak isteyen İtilaf Devletleri, İstanbul'a hava saldırıları gerçekleştirdi.

🔍 Dünya tarihinin az bilinen fotoğrafları

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN