Arama

İstanbul’un fethi mesajları ve sözleri

Tarihte 29 kez kuşatılma altına alınmış İstanbul'u fethetmek nimetine ancak 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet müyesser olur. Bu başarı ile Peygamberimizin iltifatına mazhar olan Sultan, Türk tarihine de asla unutulmayacak bir zaferin sevincini yaşatır. Fethin yıl dönümüne bir gün kala hepimiz bu büyük günü kutlamanın heyecanı içerisindeyiz. İşte 29 Mayıs İstanbul'un fethi ile ilgili sözler...

💠 Fetih ile ilgili sözlerin en başında Peygamber Efendimiz'in (SAV) sözünü zikretmek gerekir. O kutlu nebi asırlar öncesinden, Cenab-ı Hakk'ın izni ve inayeti ile İslam dünyasını hareket ve heyecana getirecek bu şaşaalı zaferi hadisinde belirtmiştir.

💠 Arapçası:

"Setüftehanne'l Kostantiniyyeti, ve le ni'mel emrü zâlike'l emr, ve le ni'mel ceyşü zâlike'l ceyş "

Yani : "Kostantiniyye bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır. " İstanbul'un fethi mübarek olsun!

(Buhârî, et-Târihu'l-Kebîr 256/870)

İstanbul'un Fethi tarihi hakkında 12 bilgi

💠 O kutlu nebinin bu işaretine muvaffak olmak amacıyla, pek çok İslam halifesi ve yöneticisi İstanbul'u kuşatmış fakat fethetmeyi başaramamıştır. Fatih Sultan Mehmet'e nasip olan bu büyük nimet hakkında elbette onun sözlerinin de yeri önemlidir.

💠 Ey Konstantiniye! Ya sen beni aIırsın, ya ben seni aIırım!

Fatih Sultan Mehmet

İstanbul'un fetih günlüğü

💠 "Arkasında İstanbul'u ve ulu mabet Ayasofya'yı bırakan Fatih Sultan Mehmet'i rahmet ve özlemle anıyorum."

İstanbul'un fethinin üç manevi kahramanı

💠 "Fatih'in Peygamberimiz'in (SAV) müjdesine eriştiği gibi sizinde Resulullah'ın (SAV) şefaatine kavuşmanızı Allah'tan niyaz ediyorum. İstanbul'un fethi kutlu olsun."

İstanbul'un fethi Osmanlı'nın gelişmesini nasıl etkiledi?

💠 "Kararan gecelerin sabahı yakın olur, geceler yeni bir var oluşa gebedir. Geceler ki sabahında Feth-i İstanbul vardır. İstanbul'un fethi mübarek olsun."

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethinden sonra şehri nasıl imar etti?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN