Arama

İstanbul tarihinden 20 ilk

İstanbul, 2700 yılı aşkın yazılı tarihi içinde üç büyük imparatorluğa başkentlik yaptı. Asırlar öncesine dayanan tarihi ile bu şehir, birbirinden farklı birçok yapının da ev sahibi oldu. İki kıtayı bağlayan şehir olması dışında İstanbul, kontrastlar ve üstün geleneksek değerleri olan bir metropol. İşte İstanbul'un ilk, hastanesi, üniversitesi, müzesi ve dahası…

  • 1
  • 20
İLK ÇOCUK HASTANESİ​
İLK ÇOCUK HASTANESİ​

Bugünkü Şişli Etfal Hastanesi kurulduğu dönemde Avrupa'da benzeri olmayan bir çocuk hastanesiydi. Tarihimizin ilk çocuk hastanesi olan Hamidiye Etfâl, Abdülhamid tarafından sekiz aylıkken ölen kızı Hatice Sultan adına yaptırılmıştı.

Kuşpalazı nedeniyle ölen Hatice Sultan'ın ardından, Abdülhamid derin bir üzüntü yaşamış ve dilinden şu sözler dökülmüştü: "Benim çocuğum kurtulamadı. Kim bilir fakir fukaranın çocukları nasıl bakılıyor? Hiç olmazsa bir hastane yaptıralım da, benim gibi babaların kalbi yanmasın!"

Tarihimizin ilk çocuk hastanesi: Hamidiye Etfâl

  • 2
  • 20
İLK BAROK CAMİ
İLK BAROK CAMİ

Sultan I. Mahmut döneminde inşası başlatılıp III. Osman döneminde tamamlanan Nuruosmaniye Camii'dir.

"Osmanlı'nın nuru" olarak adlandırılan Nuruosmaniye Külliyesi, klasik Osmanlı formu ile Batı'nın barok mimari ve süsleme detaylarının en iyi şekilde sentezlendiği ilk ve tek mimari yapı olarak yıllara meydan okuyor.

Barok: Kelimenin kökü olan "barrueco" İspanyolcada "işlenmemiş iri inci" anlamına gelir.

İstanbul'daki camilerin ilginç hikayeleri

  • 3
  • 20
İLK KADISI
İLK KADISI

Zekâsıyla, bitmek bilmeyen çalışma azmiyle dini ve fenni ilimlerde derin bir âlim olan ve İkinci İbn Sînâ olarak bahsedilen Osmanlı âlimi Hızır Bey, kimsenin bilemediği bilgileri bilirdi. Bu durum Fatih'in de gözünden kaçmadı ve bu önemli Osmanlı âlimini, İstanbul'un ilk kadısı olarak atadı.

İstanbul'un ilk kadısı Hızır Bey

  • 4
  • 20
İLK METROSU
İLK METROSU

Dünyanın en eski ikinci metrosu unvanına sahip olan tarihi Karaköy Tüneli 144 yıldır Karaköy-Beyoğlu arasında yolcu taşıyor. En önemli tarihi dokulardan biri olan tünelin yapılış hikayesi ise Osmanlı'ya kadar uzanıyor. Tünel, bir buçuk asra dayanan tarihiyle, yer altı füniküler sistemi olarak dünyanın ilk; yer altı toplu taşıma sistemi olarak ise Londra'dan sonra dünyanın ikinci metrosudur.

Dünyanın en eski ikinci metrosu olan Karaköy Tüneli'nin hikayesi🚊

  • 5
  • 20
İLK KÜTÜPHANESİ
İLK KÜTÜPHANESİ

Büyük bir kütüphaneye duyulan ihtiyacı ve bu doğrultudaki talepleri gören Sultan II. Abdülhamid'in girişimleriyle kurulan Kütüphane-i Umumî-i Osmanî, bugünkü adıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi, ülkemizin devlet eliyle kurulan ilk kütüphanesidir. Ayrıca, Türkiye'nin ilk 'milli kütüphanesi' olma özelliğini de taşıyor.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi tarihçesi

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN