Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Tarih
  • İnsanlığın en karanlık yüzü: Savaşlar hakkında ilginç gerçekler

İnsanlığın en karanlık yüzü: Savaşlar hakkında ilginç gerçekler

Uygarlığın ilk gününden bu yana beşeriyetin en temel güdülerinden biri haline gelen hakimiyet anlayışı büyük savaşlara sebebiyet verdi. Bu savaşlar ilk günden bu yana daha yıkıcı etkiler yarattı. Bugün geriye dönüp baktığımızda, yapılan hiçbir savaşın kazananı olmadığını söyleyebiliriz. İşte insanlığın en karanlık yüzü olan savaşlar hakkında ilginç gerçekler…

1923 yılında Sovyetler'de doğan erkeklerin yalnızca %20'si savaştan sağ çıkmıştır.

Vietnam'ın elinde esir bulunan Amerikan askeri Jeremiah Denton, zorunlu olarak çıkartıldığı kamera karşısında röportaj yaparken, gözleri ile mors alfabesini kullanarak işkence dedi.

1651 yılında Hollanda ile İngiltere'nin güneybatı sahilinde bulunan Scilly Adaları arasında başlayan savaş zamanla unutuldu.

Körfez Savaşı'nda ABD müttefiki devletler, Irak-Kuveyt sınırına ve Basra kenti etrafına 1 milyon, Balkan Savaşları'nda da 64 ülkede 110 milyon patlamamış kara mayınının üzerine basacak insanları beklediği biliniyor.

Son 10 yıldaki savaşlarda 2 milyon çocuk öldü. 6 milyon çocuk sakat kaldı. 12 milyon çocuk evsiz, 1 milyondan fazla çocuk öksüz veya yetim kaldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN