Arama

İmparatorluğu dize getiren Gandhi neden önemliydi?

O Hindistan'ın gördüğü en dürüst insan, dünya barışçıl siyasetinin ise en ünlü adamıydı. Mahatma olarak bilinen Gandi, 1930'larda eline sopa almadan sessizce konuşarak, İngiliz sömürgecilerine karşı direnen, şiddet içermeyen protestoları ile Hindistan halkına önderlik eden biriydi. Şiddet kullanmama doktrinini ifade eden "Satyagraha" eylemleriyle tarihe geçti. Peki, Gandi neden bu kadar önemliydi? 20. yüzyılın en önemli figürlerinden biri olan Gandi'nin hayatını doğum yıl dönümünde sizler için derledik.

  • 1
  • 14
MAHATMA GANDİ KİMDİR?
MAHATMA GANDİ KİMDİR?

Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesinin lideri Mohandas Karamchand Gandi, Güney Afrika'daki Hint azınlıkların haklarının savunulması, Hint bağımsızlık mücadelesindeki rolü ve şiddet kullanmama doktrinini ifade eden "Satyagraha" eylemleriyle tarihe geçti.

  • 2
  • 14
ŞİDDETE BAŞVURMAYAN PROTESTOLARIYLA TANINDA
ŞİDDETE BAŞVURMAYAN PROTESTOLARIYLA TANINDA

Doğumunun 150. yılında gerek Hindistan'da gerekse farklı coğrafyalarda hatırası ve mirası yad edilen Gandi, haksızlığa karşı duruşu, sade yaşantısı, kendine yetebilme ilkesi ve şiddete başvurmayan protesto gösterileriyle tanındı.

Gandi, Hindistan'da "Ulusun babası" olarak nitelendirilirken, bugün hala devlet dairelerinde, sokaklarda, evlerde hemen her yerde resimleri bulunuyor ve halk içinde "Bapu (Baba)" olarak anılıyor.

  • 3
  • 14
TACİRLERİN KASTINDA DÜNYAYA GELDİ
TACİRLERİN KASTINDA DÜNYAYA GELDİ

Hindistan'da binlerce yıllık gelenek olan ve toplumu sosyal tabakalara bölen Hindu kast sistemi içerisinde "Vaişya-Tacirler" sınıfına mensup bir ailenin çocuğu olan Gandi, 2 Ekim 1869'da Gucerat eyaletinin Porbandar şehrinde doğdu.

Ailesi tarafından Hindu tahsil ve terbiyesine göre yetiştirilen Gandi, Jainizm öğretisini benimsedi.

Gandi, şiddete başvurmama, vejeteryan beslenme, oruç tutma ve meditasyon gibi ilkelere sahip bu öğretiye hayatının geri kalanında sadık olmaya gayret gösterdi.

  • 4
  • 14
HİNTLİ İŞÇİLERİN HAKLARINI KORUDU
HİNTLİ İŞÇİLERİN HAKLARINI KORUDU

Gandi, 18 yaşına geldiğinde hukuk okumak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Eğitimini tamamlayıp Hindistan'a döndükten bir süre sonra 1893'te "Dada Abdullah & Co" adlı Hint şirketin avukatı olarak gittiği Güney Afrika'da Hint işçilerin haklarını korumak için mücadele verdi ve bu kapsamda 1894'te Natal Hint Kongresi'ni kurdu.

  • 5
  • 14
SATYAGRAHA EYLEMLERİ EN ETKİLİ YÖNTEM OLDU
SATYAGRAHA EYLEMLERİ EN ETKİLİ YÖNTEM OLDU

Gandi'nin şiddet içermeyen eylemi "Satyagraha" gerek Güney Afrika'da gerekse Hindistan'ın bağımsızlık sürecinde en etkili mücadele yöntemlerinden biri oldu.

Sanskritçe'de "Satya (Hakikat, gerçek)" ile "Agraha (Güçlü bağlanma, tutuş)" anlamında iki kelimenin birleşmesiyle meydana gelen "Satyagraha" haksız yasalara veya emirlere karşı sivil itaatsizlik veya pasif direniş uygulayarak güç kullanmadan sosyal adalet arayışını simgeledi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN