Arama

İlk insansız hava aracı Akıncı TİHA bize kimleri hatırlattı?

Türkiye'nin ilk taarruzi insansız hava aracı Bayraktar Akıncı'nın, kritik üretim safhaları ve geliştirme çalışmalarının anlatıldığı destansı hikayesi, Akıncı Belgeseli ismiyle ilk kez izleyiciler ile buluştu. Bu belgesel, geçmişte milli savunma sanayii alanında sayısız mücadeleden geçen ecdadımızın, bugünlere gelmemizde nasıl öncü rol olduklarını bir kez daha hatırımıza getirdi. Gelin öz savunma sanayimizin geçmişten bugüne, hangi zorluk ve engellemelerden geçerek geldiğini kısaca hatırlayalım. Devletin bekası için, sayısız badireler atlatıp, mücadelelerden geçen büyüklerimize rahmet ve minnetle…

  • 1
  • 19
İlk insansız hava aracı Akıncı TİHA
İlk insansız hava aracı Akıncı TİHA

Türkiye'nin ilk taarruzi insansız hava aracı Bayraktar Akıncı'nın, kritik üretim safhaları ve geliştirme çalışmalarının anlatıldığı destansı hikâyesi, Akıncı Belgeseli ismiyle ilk kez izleyiciler ile buluştu.

Belgesel, Bayraktar AKINCI'nın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 6 Aralık 2019'a kadar olan zorlu ve yoğun çalışma döneminin, son 6 aylık süreci ile Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve mühendislik birimlerinin liderlerinin adım adım gerçekleşen bu evrelerdeki çalışmaları anlatıyor.

Bayraktar AKINCI'nın ilk prototipi olan PT-1 ikinci uçuşunu 10 Ocak 2020'de Sistem Doğrulama Testi kapsamında gerçekleştirdi. Entegrasyonu tamamlanan ve PT-2 olarak adlandırılan ikinci Bayraktar AKINCI da test faaliyetlerinin sürdüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'na gönderildi. Bayraktar AKINCI TİHA'nın hava ve yer testleri bundan sonra iki prototiple yürütülecek.

Bayraktar AKINCI TİHA, Türkiye'yi dünyada bu sınıfta insansız hava aracı geliştiren ilk 3 ülkeden biri yapacak.

Bu belgesel, geçmişte milli savunma sanayii alanında sayısız mücadeleden geçen ecdadımızın, bugünlere gelmemizde nasıl öncü rol olduklarını bir kez daha hatırımıza getirdi. Gelin öz savunma sanayimizin geçmişten bugüne hangi zorluk ve engellemelerden geçerek geldiğini kısaca hatırlayalım. 👇✈

  • 3
  • 19
Uçma sevdamızla başlayalım önce…
Uçma sevdamızla başlayalım önce…

Uçmak ilk çağlardan beri insanoğlunun en çok önem verdiği konulardan biri oldu. Uçağın ilk icat olunduğu güne kadar pek çok bilgin, yaptığı uçuş denemeleri ile isimlerini tarihe yazdırdı.

Kimdi bu isimler sizce?

Uçma üzerine ciddi çalışmalar yapan ilk ilim adamı, İsmail Cevheri idi.

Tarihte "ilk uçma deneyimini" gerçekleştiren âlim İbn Firnas'tı.

Türkiye'de Hezarfen Ahmed Çelebi'nin uçuşunun onuruna bir posta pulu dahi basılmıştı.

Uçmaya dair 15 inanılmaz gerçeği okumak için tıklayın

  • 4
  • 19
İsmail Cevheri’nin hikayesini duymuş muydunuz?
İsmail Cevheri’nin hikayesini duymuş muydunuz?

Uçma üzerine ciddi çalışmalar yapan ilk ilim adamı, İsmail Cevheri idi. Cevheri ilk eğitimine el-Farabi'den ders alarak başladı. Bağdat'ta el-Fârisî'nin derslerine devam etti. Aslen Türk olduğu için Arapçayı uzun süre gezip dolaştığı bu yerlerde uygulamalı olarak öğrendi.

Horasan bölgesinin en büyük ilim merkezlerinden biri olan Nîşâbur'da *es-Sıhah adlı eserini yazdı. Bu eser Vankulu Mehmed Efendi tarafından 16. yüzyılda Vankulu Lügatı adı altında Türkçeye çevrildi ve 1729 yılında bu eser İbrahim Müteferrika'nın matbaada bastığı ilk kitap unvanını aldı.

Cevheri, yaptığı bir uçuş makinesi ile Nîşâbur'daki evinin veya caminin damına çıkmış, yazdığı sözlüğü kastederek toplanan halka, "Bu dünyada benden başka kimsenin yapmadığı bir şey yaptım. Ahiret için de kimsenin yapmadığı bir iş yapacağım." diyerek uçmaya kalkıştı, fakat düşerek vefat etti.

Cevherî tarihe, uçma üzerine ciddi çalışmalar yapan ilk ilim adamı olarak geçti. Bu uçuş Hezârfen Ahmed Çelebi'ye de esin kaynağı olacaktı!

  • 5
  • 19
Abbas Kasım İbn Firnas
Abbas Kasım İbn Firnas

Gelelim Abbas Kasım İbn Firnas'a… Kimdi Abbas Kasım İbn Firnas?

Endülüslü İslam âlimi İbn Firnas, uçan bir makine yapan ve uçma konusunda gerçek bir girişimde bulunan ilk Müslüman hatta tarihteki ilk kişi oldu.

Meraklı ve araştırmacı bir karaktere sahip olan Firnas, birçok keşfiyle çağdaşlarının dikkatini çekti ve devrin hükümdarı tarafından kendisine "hakim-ül endülüs" unvanı verildi.

Tarihler 852 yılını gösterirken, Firnas kimsenin yapmayacağı bir girişimde bulundu. Kendisini tahta çıtalarla gerdirilmiş bol bir pelerine sarıp, İspanya'daki Kurtuba Ulu Camii'nin minaresinden aşağıya bıraktı. Bu olay onu, tarihte ilk kez paraşütle atlayan isim olarak hafızalara kaydetmişti.

Osmanlı'da uçmaya dair girişimlerde bulunan alimler

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN